TEATRY
 
.....

 

.....
TEATR BIURO POZDRÓŻY REPERTUAR  
 .......
Adres  Al.Niepodległoœci 26, 61-714 Poznań
Telefon  852-60-76
Biuro Obsługi Widza  877-68-66
  INDEKS


"Carmen funebre"

fot. Bogusław Biegowski 


"Carmen funebre"

fot. Bogusław Biegowski 

Teatr Biuro Podróży został założony w 1988 roku przez Pawła Szkotaka. Zespół w swojej pracy nie naśladuje modelu tradycyjnego teatru repertuarowego. Wszystkie spektakle powstają według pomysłów i tekstów członków zespołu. Wspólna jest też praca nad scenariuszem, scenografią, kostiumami i rekwizytami. W poszukiwaniu własnego języka teatralnego, Biuro Podróży wykorzystuje trening fizyczny i improwizacje. Początki działalności 1988-1991. Po rocznych przygotowaniach powstało przedstawienie "Einmal ist kainmal". Jego premiera odbyła się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Debiutujących "Start". Następne przedstawienie to "Łagodny koniec śmierci", którego premiera odbyła się w 1990 roku. 

Spektaklom salowym towarzyszyły liczne akcje uliczne, które wpisywały się w rytm miejskiego życia. Po pierwszych eksperymentach plenerowych, teatr zaczął przygotowywać spektakularne widowiska uliczne. Pierwszym takim przedsięwzięciem był "Giordano". Przedstawienie powstało w 1992 roku według tragicznej historii życia i śmierci Giordano Bruno, włoskiego filozofa i astronoma, skazanego na śmierć pod zarzutem herezji przez Wielką Inkwizycję. Spektakl przybrał formę średniowiecznego misterium. Podczas publicznego przesłuchania i spalenia na stosie publiczności wyznaczono rolę świadka. W spektaklu wykorzystano dokumenty procesu, zeznania świadków, a także fragmenty dzieł Giordano Bruno. Przedstawienie było wielokrotnie prezentowane w Polsce i za granicą. Po tragicznej śmierci wykonawcy głównej roli - Andrzeja Rzepeckiego - w 1994 roku teatr zaprzestał prezentacji tego spektaklu. 

Kolejny uliczny spektakl - "Carmen funebre" - powstał w 1993 r. Inspiracją do tego przedstawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas przygotowań do drugiej wersji przedstawienia, w 1994 roku, członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu "Carmen funebre" Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę, zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie. 

Inspiracją do kolejnego przedstawienia salowego "Nie wszyscy są z nas", którego premiera odbyła się w 1997 roku była notatka prasowa o włamaniu do jednego z kościołów w Bieszczadach. W spektaklu dwóch łotrów kradnie cudowną figurę. Narrator podczas wizji lokalnej usiłuje odtworzyć prawdziwą wersję wydarzeń. We współczesnych wypadkach odzwierciedlają się wątki pasyjne. 

Zespół tworzą: Marta Strzałko, Marcin Liber, Sławomir Dudej, Ramiro Ramirez Ibarra, Jarosław Siejkowski, Adam Pierzchalski, Wojciech Wiński, Marta Marchow 
reżyser: Paweł Szkotak 

Od 1990 roku Teatr Biuro Podróży pracuje w sali Ośrodka Teatralnego "Maski" przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W sali "Masek" powstały wszystkie przedstawienia Teatru Biuro Podróży

  INDEKS  AKTUALNY REPERTUAR  

  M. Rutkowski - strona domowa web design (c) Copyright
Webmaster