Luty 2019: Czy Model 3D Miasta Poznania zostanie rozwiązaniem Smart City 2018 roku?

Decyzją czytelników bloga Smart City Expert Miasto Poznań zostało nominowane w konkursie na rozwiązanie roku za opracowanie i wdrożenie trójwymiarowego modelu miejskiego. Trwa głosowanie, a o przyznaniu nagrody zadecydują internauci.
Model 3D to rozwiązanie nowoczesne i innowacyjne w skali kraju: wspomaga działania miasta w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, podejmowania decyzji dotyczących gospodarki nieruchomościami czy bezpieczeństwa publicznego. Wspiera on konsultacje społeczne związane z gospodarką przestrzenną, ochroną środowiska i rewitalizacją; wzbogaca oferty dla inwestorów. W zakresie ochrony środowiska zapewni tworzenie analiz dotyczących rozprzestrzeniania się hałasu, fal elektromagnetycznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Model 3D miasta jest integralną częścią Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania i funkcjonuje pod adresem http://sip.geopoz.pl/sip.
Model 3D Miasta Poznania całkowicie wpisuje się w ideę Smart City. Do ważnych atutów realizacji należą narzędzia, które umożliwiają zapisanie danych przestrzennych, ich aktualizację i udostępnianie: otwarte standardy OGC - WMS, WFS, cityGML.
Projekt został zrealizowany przez Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.
Zagłosować może każdy! Głosowanie na blogu Smart City Expert potrwa do 18.02.2019 do godziny 23.59 pod adresem: http://smartcity-expert.eu/nominacje-czytelnikow-rozwiazanie-roku-2018/.


Styczeń 2019: Licznik rowerowy na pl. Wolności

Licznik rowerowy ustawiony obok przystanku tramwajowego na pl. Wolności zlicza przejeżdżające w pobliżu rowery. Pętle indukcyjne pod powierzchjnią jezdni pomagają dokonywać obiczeń, które są następnie analizowane i filtrowane. Dzięki temu licznik nie rejestruje przejeżdżających samochodów i motocykli.
Od dnia ustawienia, czyli od 30 marca.2018 r. do 31 stycznia 2019 r.  licznik odnotował 354 983 przejazdy. Od 1 grudnia 2018 r. do 31 stycznia 2019. przez pl. Wolności przjechało w sumie 16 012 rowerów. W grudniu było to 8 868 a w styczniu 7 144 r. Pokazuje, że mimo zimy poznaniacy chętnie korzystają z tego ekologicznego środka transportu.


Grudzień 2018: Wetran Powstania Wielkopolskiego

Na stronie wyszukiwarki cmentarnej uruchomiona została usługa "Weteran Powstania Wielkopolskiego", sporządzona dla upamiętnienia osób biorących bezpośredni udział w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919. Groby weteranów można odnaleźć wpisując w wyszukiwarkę nazwisko popwstańca lub zaznaczając kategorię "Weteran Powstania Wielkopolskiego". Jeżeli dodatkowo zostanie zaznaczony konkretny cmentarz, wyświetli się lista grobów znajdujących się na danym cmentarzu. Groby weteranów na wszystkich nekropoliach, które obejmuje wyszukiwarka wyswietlą się, gdy zostanie zaznaczony "dowolny" cmentarz.

Obecnie spis zawiera blisko 3.400 nazwisk Powstańców, którzy spoczywają na poznańskich cmentarzach. Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania nadal ustala miejsca pochówku Weteranów, korzystając zarówno z informacji od mieszkańców, jak i zawartych w różnych źródłach archiwalnych.


Listpoad 2018: Darmowa aplikacja pomoże znaleźć wolne miejsce parkingowe

Kierowcy szukający wolnego miejsca parkingowego w Poznaniu mogą je znaleźć przy pomocy aplikacji FindPark wykorzystującej miejskie dane. To aplikacja na Androida do pobrania w Google Play, która zaledwie w kilka sekund znajdzie wolne miejsce na jednym z miejskich parkingów dostępnych w ramach systemu ITS, zlokalizowanych przy ulicach: Głogowskiej, Reymonta, Maratońskiej, Pod Kaponierą, typu Park & Ride przy ul. Szymanowskiego, a także jednego z komercyjnych parkingów w budynku przy ul. Za Bramką. Planowany jest daldszy rozwój systemu.


Sierpień 2018: Polityka Otwartych Danych na terenie miasta Poznania

Miasto Poznań w ramach zadań wykonywanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City realizuje politykę otwartych danych, której celem jest doprowadzenie do stworzenia Miejskiej Platformy Danych (MPD). Z MPD każdy użytkownik będzie mógł pobrać najwyższej jakości dane publiczne, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczące standardów interoperacyjności i standardy otwartości danych zostały zawarte w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Poznania w sprawie Polityki Otwartych Danych na terenie miasta Poznania.


Październik 2017: Poznań ma pełnomocnika ds. Smart City

Prezydent Jaśkowiak ustanowił specjalnego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City. Został nim Michał Łakomski - z-ca dyrektora Wydziału Organizacyjnego. Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. wdrażanie z własnej inicjatywy oraz koordynowanie rozwiązań z zakresu tzw. inteligentnego miasta, opiniowanie projektów, inicjatyw oraz przedsięwzięć o charakterze strategicznym dla miasta Poznania, uwzględniających nowe technologie informacyjno-komunikacyjne, opiniowanie projektów i inicjatyw, przygotowanie zasad polityki otwartości danych i poszerzanie obszarów udostępniania danych i treści należących do Miasta Poznania.


Lipiec 2017:  I Hackathon Allegro Tech Days

W dniach 15-16 lipca odbywał się w Poznaniu I Hackathon Allegro Tech Days. 14 zespołów programistów, grafików i innych specjalistów IT przez 24-godziny tworzyło prototypy aplikacji służących rowerzystom. W pakiecie danych, z których mogli korzystać uczestnicy hackathonu, były także API Miasta Poznania.

Gdzie w mieście porusza się najwięcej rowerzystów? W jakich godzinach najczęściej jeżdżą? Z jakiego typu roweru korzystają? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na specjalnym portalu rowerowym, który powstanie w ciągu roku pod patronatem Allegro Tech i Fundacji Allegro All For Planet. Portal i jego funkcjonalności będą powstawać na serii 24-godzinych maratonów programowania. Pierwszy odbył się 15-16 lipca w Poznaniu.


Czerwiec 2017: spotkanie branży ICT dotyczące "internetu rzeczy"

Michał Łakomski, z-ca dyrektora Wydziału Organizacyjnego, reprezentował 8 czerwca w Warszawie Urząd Miasta Poznania podczas spotkania menadżerów z branży ICT poświęconego perspektywom rozwoju tzw. "internetu rzeczy" (Intrnet of Things - IoT).

Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnień związanych z praktycznym zastosowaniem produktów i usług związanych z IoT oraz perspektywami ich rozwoju. 


Kwiecień 2017: interaktywny plan miasta wzbogacony o otwarte dane rowerowe

Informacje o infrastrukturze rowerowej publikowane na internetowym planie Poznania zostały wzbogacone o warstwę ścieżek rowerowych opracowanych w ramach projektu Open Cycle Map będącego częścią międzynarodowego mapowego projektu Open Street Map - realizowane w jego ramach mapy są wykorzystywane jako jeden z podkładów (do wyboru) w systemie poznan.pl. Obecnie mapa rowerowa prezentuje dane pochodzące z Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, projektu OCM oraz od operatora systemu roweru miejskiego - firmy Nextbike.


Luty 2017:  targi Digital Social Innovation

Miasto Poznań było reprezentowane na targach Digital Social Innovation - DSI 2017, zorganizowanych  w dniach 1 i 2 lutego 2017 r. przy wsparciu Komisji Europejskiej i pod patronatem Miasta Rzymu. Program wydarzenia obejmował międzynarodową konferencje, warsztaty tematyczne i sesje praktyczne. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, a także decydenci i organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, przedstawiciele środowisk akademickich, przemysłu, działacze, studenci i hackerzy.


Listopad 2016: przystąpienie do Open & Agile Smart Cities

Na początku listopada Sekretarz Miasta Poznania podpisał list intencyjny o przystąpieniu Urzędu Miasta Poznania do inicjatywy Open & Agile Smart Cities. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest budowa platformy wymiany doświadczeń ośrodków miejskich aspirujących do miana "smart cities". Uczestnicy chcą wspólnie rozwijać i wdrażać inteligentne rozwiązania i usługi dla mieszkańców.


Sierpień 2016: Poznań w projekcie "DanePubliczne.gov.pl"

Urząd Miasta Poznania został partnerem projektu DanePubliczne.gov.pl, w ramach którego gromadzone są dane o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Serwis jest prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, a dostawcami danych jest kilkadziasiąt instytucji publicznych i jednostek badawczych.


Marzec 2016: rozbudowa API o informacje od kolejnego partnera zewnętrznego

Zasoby API platformy poznan.pl wzbogaciły się o dane Poznańskiego Roweru Miejskiego udostępnianego przez firmę Nextbike. Na planie poznania pojawiła się warstwa ze stacjami rowerowymi systemu prezentująca bieżące informacje o liczbie wolnych stanowisk i dostępnych rowerów.


Październik 2015: Poznań partnerem Business Intelligence Hackathon - BIHAPi

Urząd Miasta Poznania przystąpił wraz z kilkoma innymi miastami do konkursu programistycznego, w którym wykorzystywane są otwarte dane publiczne. Partnerem strategicznym konkursu jest firma Orange. 


Maj 2014 - API poznan.pl na Startup Poznań 2014 

Podczas Poznańskich Dni Przedsięborczości odbyła się w dniach 7-8 maja impreza pod nazwą "Startup Poznań 2014". W jej ramach zorganzowano 24-godzinny hackathon, którego hasłem przewodnim były Miasto, Technologie i Społeczności. W trakcie całodobowego maratonu zespoły informatyków tworzyły aplikacje, które miały posłużyć do rozwiązania zadanego problemu biznesowego lub społecznego. Uczestnicy pracowali na realnych danych i technologiach udostępnionych przez Miasto Poznań i firmy takie jak Samsung R&D, Beyond.pl, ZETO, Audiobook.pl, Cardprotec, Glip, Centuria czy Wykop.

W konkursie zwyciężyły następujące aplikacje: 

1. Zwiedzam.to - serwis, który pozwala zwiedzać w ciekawy sposób miasto Poznań

2. Poznaj Poznan - aplikacja bazująca na API miejskim, pozwalająca odkrywać ciekawe miejsca w Poznaniu

3. Gdzie jest medyk? -  aplikacja na dotykowe ekrany GLIP pozwalająca znaleźć miejsca, w których można uzyskać pomoc medyczną.


Listopad 2013: wyniki konkursu Samsung App Challenge  - Poznań

Szymon Cierniewski został laureatem konkursu na najlepszą aplikację mobilną przygotowana w ramach konkursu zorganizowanego przez Samsung R&D Institute Poland i Miasto Poznań. Przygotowane przez niego aplikacje "Poznań w pigułce" oraz "Przewodnik Pasażera MPK Poznań" zajęły odpowiednio 1 i 3 miejsce.


Październik 2013: Poznańskie API i KDP

Bartosz Lewandowski (PCSS) i Wojciech Pelc (UMP) wzięli udział w poznańskiej edycji projektu "Koduj dla Polski", podczas którego przedstawili filozofię tworzenia i zasady wykorzystania API serwisów poznan.pl i bip.poznan.pl.


Sierpień 2013: Samsung i Poznań ogłosiły konkurs dla programistów

Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska wraz z Miastem Poznaniem są organizatorami "Samsung App Challenge Poznań". To wyjątkowy konkurs kierowany do zdolnych programistów lub zespołów składających się maksymalnie z pięciu osób.

"Samsung App Challenge Poznań" ma bardzo proste i jasne reguły. Wystarczy stworzyć aplikację na system android wykorzystującą API poznan.pl i zamieścić ją do 31.10.2013 r w Samsung Apps, a następnie zgłosić do konkursu.


Maj 2013: udostępnienie API aplikacji moblinej "Interwencje"

Używany od kilku lat e-formularz umożliwiający przesyłanie zgłoszeń interwencji do Straży Miejskiej doczekał się własnej aplikacji mobilnej w wersji dla systemu Android, dostępnej w sklepie Google. Od maja wszyscy autorzy usług o podobnym charakterze mogą wykorzystywać API poznańskiej aplikacji, aby użytkownicy ich produktów mogli przesyłać swoje zgłoszenia do służb miejskich bez konieczności instalowania miejskiej aplikacji.


Październik 2012: konferencja WOKiSS

Podczas I Wielkopolskiego Konwentu Informatyków i Klubu Informatyków Samorządowych przedstawiono pomysł nowego podejścia do zasobów treści publikowanych w internecie przez administrację samorządową.


Czerwiec 2012: konferencja "Miasta w Internecie"

Ostatniego dnia najwiekszej polskiej konferencji poświęconej technologiom informacyjnym w administracji temat API poznan.pl i bip.poznan.pl został przedstawiony w ramach prezentacji "Samorząd brokerem informacji".

Załączniki


Marzec 2012: API poznan.pl na konferencji "Państwo 2.0"

Poznańskie API (tyt. prezentacji API dla każdego") było prezentowane podczas konferencji "Państwo 2.0",  zorganizowanej przez pismo "Computerworld" w Warszawie w dniach 14 - 15.03. 2012 r.


Październik 2011: hackathon poznan.pl

Niedługo po opublikowaniu API (przełom września i października 2011 r.) zespół twórców i redaktorów portalu poznan.pl zorganizował pierwszy w Polsce hackathon kodu oficjalnego portalu prowadzonego przez jednostkę administracji publicznej.


Wrzesień 2011: artykuł w "TI w Administracji"

Artykuł pt.: "Otwarte dane publiczne w Poznaniu" na temat nowatorskiej inicjatywy udostępnienia API oficjalnego portalu administracji publicznej ukazał się we wrześnowym numerze miesięcznka "IT w Administracji"

Załączniki