Sierpień 2018: Polityka Otwartych Danych na terenie miasta Poznania

Miasto Poznań w ramach zadań wykonywanych przez Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City realizuje politykę otwartych danych, której celem jest doprowadzenie do stworzenia Miejskiej Platformy Danych (MPD). Z MPD każdy użytkownik będzie mógł pobrać najwyższej jakości dane publiczne, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wytyczne dotyczące standardów interoperacyjności i standardy otwartości danych zostały zawarte w Zarządzeniu Prezydenta Miasta Poznania w sprawie Polityki Otwartych Danych na terenie miasta Poznania.


Październik 2017: Poznań ma pełnomocnika ds. Smart City

Prezydent Jaśkowiak ustanowił specjalnego Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City. Został nim Michał Łakomski - z-ca dyrektora Wydziału Organizacyjnego. Do zadań pełnomocnika będzie należało m.in. wdrażanie z własnej inicjatywy oraz koordynowanie rozwiązań z zakresu tzw. inteligentnego miasta, opiniowanie projektów, inicjatyw oraz przedsięwzięć o charakterze strategicznym dla miasta Poznania, uwzględniających nowe technologie informacyjno-komunikacyjne, opiniowanie projektów i inicjatyw, przygotowanie zasad polityki otwartości danych i poszerzanie obszarów udostępniania danych i treści należących do Miasta Poznania.


Lipiec 2017:  I Hackathon Allegro Tech Days

W dniach 15-16 lipca odbywał się w Poznaniu I Hackathon Allegro Tech Days. 14 zespołów programistów, grafików i innych specjalistów IT przez 24-godziny tworzyło prototypy aplikacji służących rowerzystom. W pakiecie danych, z których mogli korzystać uczestnicy hackathonu, były także API Miasta Poznania.

Gdzie w mieście porusza się najwięcej rowerzystów? W jakich godzinach najczęściej jeżdżą? Z jakiego typu roweru korzystają? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na specjalnym portalu rowerowym, który powstanie w ciągu roku pod patronatem Allegro Tech i Fundacji Allegro All For Planet. Portal i jego funkcjonalności będą powstawać na serii 24-godzinych maratonów programowania. Pierwszy odbył się 15-16 lipca w Poznaniu.


Czerwiec 2017: spotkanie branży ICT dotyczące "internetu rzeczy"

Michał Łakomski, z-ca dyrektora Wydziału Organizacyjnego, reprezentował 8 czerwca w Warszawie Urząd Miasta Poznania podczas spotkania menadżerów z branży ICT poświęconego perspektywom rozwoju tzw. "internetu rzeczy" (Intrnet of Things - IoT).

Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnień związanych z praktycznym zastosowaniem produktów i usług związanych z IoT oraz perspektywami ich rozwoju. 


Kwiecień 2017: interaktywny plan miasta wzbogacony o otwarte dane rowerowe

Informacje o infrastrukturze rowerowej publikowane na internetowym planie Poznania zostały wzbogacone o warstwę ścieżek rowerowych opracowanych w ramach projektu Open Cycle Map będącego częścią międzynarodowego mapowego projektu Open Street Map - realizowane w jego ramach mapy są wykorzystywane jako jeden z podkładów (do wyboru) w systemie poznan.pl. Obecnie mapa rowerowa prezentuje dane pochodzące z Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, projektu OCM oraz od operatora systemu roweru miejskiego - firmy Nextbike.


Luty 2017:  targi Digital Social Innovation

Miasto Poznań było reprezentowane na targach Digital Social Innovation - DSI 2017, zorganizowanych  w dniach 1 i 2 lutego 2017 r. przy wsparciu Komisji Europejskiej i pod patronatem Miasta Rzymu. Program wydarzenia obejmował międzynarodową konferencje, warsztaty tematyczne i sesje praktyczne. Wśród prelegentów znaleźli się eksperci i praktycy, a także decydenci i organizacje społeczeństwa obywatelskiego z całego świata, przedstawiciele środowisk akademickich, przemysłu, działacze, studenci i hackerzy.


Listopad 2016: przystąpienie do Open & Agile Smart Cities

Na początku listopada Sekretarz Miasta Poznania podpisał list intencyjny o przystąpieniu Urzędu Miasta Poznania do inicjatywy Open & Agile Smart Cities. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest budowa platformy wymiany doświadczeń ośrodków miejskich aspirujących do miana "smart cities". Uczestnicy chcą wspólnie rozwijać i wdrażać inteligentne rozwiązania i usługi dla mieszkańców.


Sierpień 2016: Poznań w projekcie "DanePubliczne.gov.pl"

Urząd Miasta Poznania został partnerem projektu DanePubliczne.gov.pl, w ramach którego gromadzone są dane o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Serwis jest prowadzony przez Ministerstwo Cyfryzacji, a dostawcami danych jest kilkadziasiąt instytucji publicznych i jednostek badawczych.


Marzec 2016: rozbudowa API o informacje od kolejnego partnera zewnętrznego

Zasoby API platformy poznan.pl wzbogaciły się o dane Poznańskiego Roweru Miejskiego udostępnianego przez firmę Nextbike. Na planie poznania pojawiła się warstwa ze stacjami rowerowymi systemu prezentująca bieżące informacje o liczbie wolnych stanowisk i dostępnych rowerów.


Październik 2015: Poznań partnerem Business Intelligence Hackathon - BIHAPi

Urząd Miasta Poznania przystąpił wraz z kilkoma innymi miastami do konkursu programistycznego, w którym wykorzystywane są otwarte dane publiczne. Partnerem strategicznym konkursu jest firma Orange. 


Maj 2014 - API poznan.pl na Startup Poznań 2014 

Podczas Poznańskich Dni Przedsięborczości odbyła się w dniach 7-8 maja impreza pod nazwą "Startup Poznań 2014". W jej ramach zorganzowano 24-godzinny hackathon, którego hasłem przewodnim były Miasto, Technologie i Społeczności. W trakcie całodobowego maratonu zespoły informatyków tworzyły aplikacje, które miały posłużyć do rozwiązania zadanego problemu biznesowego lub społecznego. Uczestnicy pracowali na realnych danych i technologiach udostępnionych przez Miasto Poznań i firmy takie jak Samsung R&D, Beyond.pl, ZETO, Audiobook.pl, Cardprotec, Glip, Centuria czy Wykop.

W konkursie zwyciężyły następujące aplikacje: 

1. Zwiedzam.to - serwis, który pozwala zwiedzać w ciekawy sposób miasto Poznań

2. Poznaj Poznan - aplikacja bazująca na API miejskim, pozwalająca odkrywać ciekawe miejsca w Poznaniu

3. Gdzie jest medyk? -  aplikacja na dotykowe ekrany GLIP pozwalająca znaleźć miejsca, w których można uzyskać pomoc medyczną.


Listopad 2013: wyniki konkursu Samsung App Challenge  - Poznań

Szymon Cierniewski został laureatem konkursu na najlepszą aplikację mobilną przygotowana w ramach konkursu zorganizowanego przez Samsung R&D Institute Poland i Miasto Poznań. Przygotowane przez niego aplikacje "Poznań w pigułce" oraz "Przewodnik Pasażera MPK Poznań" zajęły odpowiednio 1 i 3 miejsce.


Październik 2013: Poznańskie API i KDP

Bartosz Lewandowski (PCSS) i Wojciech Pelc (UMP) wzięli udział w poznańskiej edycji projektu "Koduj dla Polski", podczas którego przedstawili filozofię tworzenia i zasady wykorzystania API serwisów poznan.pl i bip.poznan.pl.


Sierpień 2013: Samsung i Poznań ogłosiły konkurs dla programistów

Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska wraz z Miastem Poznaniem są organizatorami "Samsung App Challenge Poznań". To wyjątkowy konkurs kierowany do zdolnych programistów lub zespołów składających się maksymalnie z pięciu osób.

"Samsung App Challenge Poznań" ma bardzo proste i jasne reguły. Wystarczy stworzyć aplikację na system android wykorzystującą API poznan.pl i zamieścić ją do 31.10.2013 r w Samsung Apps, a następnie zgłosić do konkursu.


Maj 2013: udostępnienie API aplikacji moblinej "Interwencje"

Używany od kilku lat e-formularz umożliwiający przesyłanie zgłoszeń interwencji do Straży Miejskiej doczekał się własnej aplikacji mobilnej w wersji dla systemu Android, dostępnej w sklepie Google. Od maja wszyscy autorzy usług o podobnym charakterze mogą wykorzystywać API poznańskiej aplikacji, aby użytkownicy ich produktów mogli przesyłać swoje zgłoszenia do służb miejskich bez konieczności instalowania miejskiej aplikacji.


Październik 2012: konferencja WOKiSS

Podczas I Wielkopolskiego Konwentu Informatyków i Klubu Informatyków Samorządowych przedstawiono pomysł nowego podejścia do zasobów treści publikowanych w internecie przez administrację samorządową.


Czerwiec 2012: konferencja "Miasta w Internecie"

Ostatniego dnia najwiekszej polskiej konferencji poświęconej technologiom informacyjnym w administracji temat API poznan.pl i bip.poznan.pl został przedstawiony w ramach prezentacji "Samorząd brokerem informacji".

Załączniki


Marzec 2012: API poznan.pl na konferencji "Państwo 2.0"

Poznańskie API (tyt. prezentacji API dla każdego") było prezentowane podczas konferencji "Państwo 2.0",  zorganizowanej przez pismo "Computerworld" w Warszawie w dniach 14 - 15.03. 2012 r.


Październik 2011: hackathon poznan.pl

Niedługo po opublikowaniu API (przełom września i października 2011 r.) zespół twórców i redaktorów portalu poznan.pl zorganizował pierwszy w Polsce hackathon kodu oficjalnego portalu prowadzonego przez jednostkę administracji publicznej.


Wrzesień 2011: artykuł w "TI w Administracji"

Artykuł pt.: "Otwarte dane publiczne w Poznaniu" na temat nowatorskiej inicjatywy udostępnienia API oficjalnego portalu administracji publicznej ukazał się we wrześnowym numerze miesięcznka "IT w Administracji"

Załączniki