grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Atelier Poznań Posen Pojzn

Fotografowie i ich zakłady fotograficzne w Poznaniu to pasjonujące zjawisko na kulturalnej mapie naszego miasta. Stowarzyszenie Łazęga Poznańska i Fundacja TRES zapraszają na wystawę temu zjawisku poświęconą.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Często oglądamy stare fotografie w kontekście osób na nich uwiecznionych - naszych przodków czy dalekich krewnych. Ale dawna fotografia funkcjonuje też w kulturze w oderwaniu od możliwości identyfikacji osób lub miejsc na niej utrwalonych.

Wystawa w dawnym atelier fotograficznym Witolda Czarneckiego daje nam szansę zobaczenia na chwilę osoby z drugiej strony obiektywu. Fotografowie żyjący w Poznaniu 150, czy 100 lat temu, jawią się nam poprzez dawne ogłoszenia prasowe lub właśnie ozdobnie sygnowane fotografie. Z czasów późniejszych pochodzi cała rzesza fotografów i ich zaczarowanych miejsc które pamiętamy z dzieciństwa, z naszych osobistych wspomnień rytualnego odwiedzania zakładów fotograficznych, gdzie prowadzeni za rękę przez dorosłych szliśmy do pierwszego w naszym życiu zdjęcia.

Stowarzyszenie Łazęga Poznańska w dawnym atelier fotograficznym Witolda Czarneckiego gromadzi wspomnienia relacje, pamiątki po ludziach i miejscach które stworzyły naszą wspólną poznańską pamięć. Prezentowane na wystawie obiekty, ich reprodukcje pochodzą z kolekcji osób odwiedzających to miejsce, od ludzi którzy już rozumieją jak ważne jest zachowanie choć w części tego odchodzącego świata.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 grudnia (sobota), o godz. 17, ul. Św. Marcin 75, wstęp wolny. Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Poznań

Organizatorzy podkreślają, że Poznań zasługuje na Muzeum Fotografii. Wystawa w niegdysiejszym Atelier FOTO-Wimar Witolda Czarneckiego ma być kolejnym argumentem i głosem w tej ważne dla naszego miasta idei i sprawie.

oprac. mat.

Zobacz także: