grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Budowa wiaduktu górczyńskiego rusza w lipcu

W lipcu rozpocznie się rozbiórka i budowa wschodniej nitki wiaduktu na Górczynie. Radni zgodzili się na przesunięcia w budżecie, aby zapewnić tej inwestycji finansowanie. Zielone światło jest także dla centrum sportowego, które nad Wartą chce stworzyć Politechnika Poznańska.

fot. ZDM - grafika artykułu
fot. ZDM

Na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej w dniu 24 lutego radni zgodzili się na przesunięcie środków na budowę wschodniej nitki Wiaduktu im. Kosynierów Górczyńskich. Obecna wschodnia nitka  jest w fatalnym stanie dlatego Zarząd Dróg Miejskich chce ją rozebrać i wybudować nową, bliźniaczą do tej zachodniej oddanej do użytku kilka lat temu. Inwestycja ruszy już w lipcu tego roku, urzędnicy chcą ją zrealizować szybciej bo dzięki temu Miasto dostanie wysokie dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury w wysokości 85% wartości inwestycji. Dzięki oszczędnościom na przetargach być może uda się także zaoszczędzone z dotacji pieniądze przeznaczyć np. na węzeł Naramowicka/Lechicka, na to musi jednak zgodzić się ministerstwo i oto zabiegają władze Poznania, sprawa jest w toku. W czerwcu trzeba jednak przygotować się już na zmiany w organizacji ruchu. Wiadukt w kierunku Poznania zostanie zamknięty, przenieść trzeba będzie także znajdujące się pod nim przystanki tramwajowe na górczyńskiej pętli. Po inwestycji, która zakończy się w 2013 roku do dyspozycji będzie wiadukt z trzema pasami ruchu, ścieżkami rowerowymi i chodnikami.

Radni zaopiniowali pozytywnie projekt uchwały umożliwiający Politechnice Poznańskiej udzielenie bonifikaty za użytkowanie wieczyste gruntu przy ul. Przystań. Politechnika chce tam stworzyć centrum sportowe. Znajdujący się tam obecnie Klub Sportowy "Budowlani" będzie miał zagwarantowane prawo korzystania obiektów. - To kolejne tego typu plany tej uczelni, bowiem w niedalekiej przyszłości planuje także przejąć znajdujące się przy Kampusie Piotrowo obiekty "Pocztowca" - zauważył radny Maciej Przybylak. W planach Politechniki ma tam powstać hala sportowa.

Komisja wyraziła także pozytywną opinię odnośnie uruchomienia rezerwy samorządowej zabezpieczonej w miejskim budżecie. - Dzięki temu osiedla będą mogły realizować swoje projekty celowe. Wiemy już co to będzie więc mogliśmy już konkretnie to rozpisać i uruchomić fundusze celowe na projekty. Głównie będą to remonty, które planują sfinansować rady osiedlia, a nie kwestie bieżące jak np. festyny- wyjaśnił Leszek Tajsner, dyrektor Wydziału Budżetu i Analiz.

Komisja zaopiniowała także projekt uchwały ws. taryf opłat za odprowadzanie opadów deszczowych przez spółkę Aquanet SA. Wysokość opłat oblicza się na podstawie średniej rocznej opadów z ostatnich dziecięciu lat oraz na podstawie powierzchni dachów i powierzchni utwardzonych. Stawka za tę usługę jest jedna dla wszystkich obarczonych ta płatnością odbiorców i wyniesie 4, 22 zł za metr sześcienny. - Jest to kwota wyższa niż w przypadku opłat ZDM za podobne świadczenie, dlatego że Aquanet odprowadza ścieki z kanalizacji ogólnospławnej i muszą one być skierowane do oczyszczalni ścieków - wyjaśniał Wiesław Kalina z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Obecnie taka sytuacja jest tylko w centrum, poza nim budowana kanalizacja jest rozdzielna dla ścieków z mieszkań, i osobna kanalizacja deszczowa - dodał Kazimierz Skałecki - zastępca dyrektora ZDM. (jg)