Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Buspasy na Garbarach i Drodze Dębińskiej już działaja

Od wczoraj czyli od 7 listopada, obowiązuje nowa organizacja ruchu na fragmentach ulic Garbary i Droga Dębińska. Wyznaczone tam buspasy zaczęły działać. Teraz czas na kierowców, żeby nauczyli się nowych zasad.

fot. ZDM
fot. ZDM

Od września funkcjonują już buspasy na ulicach Kazimierza Wielkiego i Mostowej, zmieniono tam także organizację ruchu dla rowerzystów.  Kolejne buspasy pojawiły się na ulicach Garbary i Drodze Dębińskiej. Na Garbarach buspas został wytyczony na odcinku od ulicy Długiej do ulicy Królowej Jadwigi. Na ulicy Droga Dębińska, po wschodniej stronie jezdni prowadzącej w stronę centrum, buspas rozpoczyna się za ulicą Jordana a kończy się przy wyjeździe ze stacji paliw znajdującej się przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Większość prac nad oznakowaniem została zakończona już kilka tygodni temu, dlatego wyznaczono organizację tymczasową. Od wczoraj buspasy już obowiązują i należy się stosować do wymalowanych na biało znaków poziomych i pionowych. ZDM skorygowało także funkcjowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Strzelecka/Królowej Jadwigi/Droga Dębińska. Podczas realizacji zadania powstało nowe przejście dla pieszych przez ulicę Strzelecką.

Z buspasu na ulicy Garbary mogą korzystać autobusy, rowerzyści oraz pojazdy służb medycznych. Natomiast z buspasu na ul. Droga Dębińska również pojazdy innych służb miejskich, taksówki oraz inne samochody, w których oprócz kierowcy znajduje się jeszcze dwóch pasażerów.

Wyznaczanie buspasów na ulicach, zwłaszcza tych, które często bywają zakorkowane, ma bezpośredni wpływ na ułatwienie przejazdu autobusów, a co się z tym wiąże - na punktualność pojazdów. Dzięki nowym buspasom szczególnie zyskają pasażerowie linii autobusowych 74, 76, 90 i podmiejskiej linii 603. W efekcie możliwe będzie realizowanie rozkładowego czasu przejazdu, a w przyszłości nawet korekta jeśli skróci się czas podróży.

ZDM, (jg)