grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ciepło, prąd i gaz

Kwestie nowych planów zaopatrzenia w energię cieplną, elektryczną i gazową były głównym tematem wspólnego posiedzenia dwóch komisji, które zajmują się kwestiami finansowymi i gospodarczymi w dniu 6 czerwca.

Komisja Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej, Komisja Budżetu, Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta

Projektu uchwały w sprawie uchwalenia aktualizacji założeń do planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwo gazowe zaprezentował Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Na zlecenie wydziału dokument ten przygotował Energoprojekt-Katowice SA. Kwota jaką Miasto zapłaciło za to wykonanie to 350 tys. zł. Autorzy przedstawili radnym powody, dla których zachodzi konieczność aktualizacji (czyli w praktyce uchwalenia nowych) założeń. Po pierwsze jest to dostosowanie do obowiązujących przepisów ustawy - Prawo Energetyczne. Następny powód to konieczność oceny bezpieczeństwa energetycznego Poznania. Według Energoprojektu ocena ta jest pozytywna gdyż mieszkańcy mają zapewniony dostęp do energii na właściwym poziomie. Kolejne powódy to zagwarantowanie nowym odbiorcom dostępu do poszczególnych nośników energii, rozwój konkurencji na rynku energii oraz zaproponowanie optymalnego modelu pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Jako przyczynę wymieniono także konieczność zdefiniowania firm energetycznych przyszłego lokalnego rynku energii oraz wskazanie działań Urzędu Miasta w zakresie kreowania polityki energetycznej. Następnie odbyła się dyskusja radnych i autorów projektu. Michał Grześ zaproponował wprowadzenie do treści aktualizacji literalne stwierdzenie o tym, że mieszkaniec (jeżeli istnieje taka techniczna możliwość) będzie mógł sam sobie wybrać rodzaj energii z jakiej chce korzystać w swoim gospodarstwie. Autorzy projektu uznali ten zapis za bezcelowy, jednak radni przyznali słuszność tej poprawce. Obie komisje przyjęły ten projekt uchwały, ale Komisja Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej dodatkowo przyjęła poprawkę radnego Michała Grzesia. Obie komisje zaopiniowały pozytywnie także następny wspólnie procedowany projekt uchwały dotyczący przedłużenia czasu obowiązywania taryf spółki Trust SA za odprowadzanie ścieków na terenie Poznania, na okres od 1 maja 2011 do 31 sierpnia bieżącego roku. Jak wyjaśnił Wiesław Kalina, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, firma może jednokrotnie złożyć wniosek o przedłużenie obowiązywania aktualnych taryf. Ponieważ sytuacja finansowa tego przedsiębiorstwa na to zezwala stąd niniejszy wniosek.

W dalszej części obrady prowadziła tylko Komisja Budżetu, Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Miasta. Zaopiniowała ona projekt uchwały o zmianie umowy prywatyzacyjnej PEC SA. Jak wyjaśniła Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego, ta zmiana pozwoli obecnemu właścicielowi spółki firmie Dalkia Polska SA, na tworzenie corocznego sprawozdania z realizacji umowy prywatyzacyjnej. Do tej pory miała to wykonać na koniec roku 2017, dzięki zmianie nie będzie konieczności archiwizowania dokumentów przez wiele lat. Biuro Nadzoru Właścicielskiego przedstawiło też do zaopiniowania projekt uchylający uchwałę o przejęciu od Skarbu Państwa 5% akcji Wielkopolskiej Gildii Rolno-Ogrodniczej. Z powodu nie wyrażenia zgody przez Radę Nadzorczą tej spółki przekazaniu akcji Miastu Poznań, uchwała o przejęciu pakietu akcji stała się bezprzedmiotowa. Następnie Komisja przyjęła negatywną opinię odnośnie lokalizacji kasyna gry przy ul. Wrocławskiej, zaś dla kasyna gry w Hotelu Polonez opinia była pozytywna. Komisja zdecydował także zaopiniować pozytywnie cykliczny projekt uchwały o przejęciu z mocy ustawy przez Miasto porzuconych pojazdów. W kolejnym punkcie Komisja wysłuchała uzasadnień i zaopiniowała pozytywnie wszystkie projekty uchwał tyczących się służby zdrowia i spraw społecznych. Zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Elżbieta Dybowska zaprezentowała projekt zmian w statucie dwóch jednostek: Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej, oraz Zakładu Opiekuńczo Leczniczego przy ul. Mogileńskiej. W tym pierwszym przypadku przyczyną była zmiana w strukturze organizacyjnej szpitala związana z wygaszaniem części usług w budynku przy ul. Szkolnej. Natomiast w drugim przypadku było niepodpisanie umowy na jedną z usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia, co skutkowało likwidacją jednego z oddziałów w strukturze zakładu. Dorota Potejko, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych przedstawiła na koniec radnym projekt uchwały określający sposób rozdysponowania większych o 950 tys. zł środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Fundusze te zostaną przeznaczone na rehabilitację zawodową i społeczna niepełnosprawnych Poznaniaków. (jg)