grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Co dalej z Golęcinem

O przyszłość obiektów sportowych na Golęcinie pytali radni z Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki na posiedzeniu, które odbyło się 10 października.

Komisja Kultury Fizycznej i Turystyki

Sprawa własności i zagospodarowania golęcińskich stadionów, żużlowego i lekkoatletycznego, od dłuższego czasu jest przedmiotem zainteresowania Komisji. Na wcześniejszych posiedzeniach radni pytali już nieraz o negocjacje, które w sprawie ewentualnego przejęcia obiektów przez Miasto prowadzone są z Policją. Jak poinformował Bartosz Guss, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta, jest to 22-hektarowa nieruchomość Skarbu Państwa, oddana w trwały zarząd Komendzie Wojewódzkiej Policji. Władze Miasta są gotowe przejąć tę nieruchomość, ale w sposób bezkosztowy. Trzeba bowiem będzie ponieść duże nakłady związane z modernizacją stadionów i innych obiektów, a później je utrzymywać w taki sposób, by mogli z nich korzystać sportowcy. Tymczasem na takie rozwiązanie nie zgadza się Komenda Miejska Policji. Z tego względu negocjacje stanęły właściwie w miejscu.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele klubów i stowarzyszeń sportowych, działających na Golęcinie. Znajdujący się w tym miejscu stadion żużlowy jest jedynym takim obiektem w Poznaniu. Radni przypomniali pomoc, także finansową, jaką działające na Golęcinie stowarzyszenia i kluby otrzymały i otrzymują od Miasta.

Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że jeśli chodzi o żużlowców, to w ich imieniu działają na Golęcinie właściwie dwa podmioty: Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe oraz powołana odrębna spółka o nazwie PSŻ sp. z o.o. O tym, że na Golęcinie mogłyby się nadal odbywać zawody żużlowe, zapewniał Wiesław Lech, prezes pierwszego z nich. Do tego właściwie nie byłaby potrzebna komunalizacja stadionu. Z kolei dla lekkoatletów przejęcie przez Miasto golęcińskich obiektów, na których odbywają się ich zawody, jest - jak podkreślał prezes Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki Janusz Szydłowski - niezbędne. Bez komunalizacji nie będą możliwe nakłady, jakie są potrzebne, by stadion na Golęcinie mógł nadal służyć sportowcom.

Zastanawiano się podczas spotkania, w jaki sposób można byłoby powrócić do dalszych negocjacji. W tej chwili trudno bowiem mówić o jakichś rozmowach. Obie strony wyraziły swoje stanowiska - Miasto mogłoby przejąć obiekty bezkosztowo, a Policja nie wydaje się być zainteresowana takim rozwiązaniem - i nie wygląda, by w bliższej przyszłości coś się mogło w tej sprawie zmienić. W ocenie radnych konieczna jest wyraźna deklaracja, czy Miasto chce i czy może przejąć golęcińskie obiekty. Jeżeli tak, to może radni powinni poznać szczegółowe wyliczenie, z jakimi kwotami by się to wiązało - z uwzględnieniem także przyszłych kosztów utrzymania stadionów - i poszukać w budżecie środków na ten cel. Rozważano też wybudowanie nowego obiektu lekkoatletycznego od podstaw, być może przy udziale środków zewnętrznych, spoza miejskiego budżetu. Pojawiło się jednak pytanie, czy w obecnej trudnej sytuacji finansowej Miasta taka propozycja jest możliwa. Jak zapewnił przewodniczący Komisji Jakub Jędrzejewski, do sprawy należałoby powrócić jeszcze przed zakończeniem debaty budżetowej.

Radni wybrali też przedstawiciela Komisji do Kapituły Konkursu Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół. Został nim radny Andrzej Bielerzewski. (co)