Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Długa lista inwestycji w oświacie

Radni z Komisji Oświaty i Wychowania zapoznali się ze zrealizowanymi i planowanymi inwestycjami w placówkach oświatowych. Lista modernizacji i remontów jest długa. Na jej wykonanie miasto zaplanowało 95 mln zł.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 46, przy ul. Inowrocławskiej zyskali lepsze warunki nauki, fot. Poznan.pl
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 46, przy ul. Inowrocławskiej zyskali lepsze warunki nauki, fot. Poznan.pl

W ostatnich latach Wydział Oświaty przeprowadza w poznańskich szkołach i przedszkolach wiele inwestycji. Pośród nich można znaleźć te mniejsze, jak remonty łazienek, sal lekcyjnych oraz duże - termomodernizacje, rozbudowy, czy nowe sale gimnastyczne. Największą inwestycją na przestrzeni ostatnich lat była zeszłoroczna budowa zespołu szkolno-przedszkolnego na Umultowie.. Miejskie plany na roku 2019 wyglądają również imponująco.

Inwestycje, które są już w trakcie realizacji to m.in. rozbudowa przedszkola nr 121 o dodatkowe trzy oddziały, budowa sali gimnastycznej z częścią dydaktyczną przy SP nr 68, rozbudowa i modernizacja SP nr 48 oraz budowa łącznika w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. Z kolei SP nr 62 oprócz nowej przestrzeni i świetlicy zyska pomieszczenia, w których ulokowana zostanie filia Biblioteki Raczyńskich. Swojej szkoły i przedszkola doczeka się dynamicznie rozwijający się Strzeszyn. W murach nowej placówki zostaną utworzone 32 oddziały szkolne oraz 10 przedszkolnych. Na ten moment magistrat rozważa dwie potencjalne lokalizacje dla nowej inwestycji.

Miasto stawia na rozwój fizyczny dzieci i młodzieży. Z nowych boisk lub sal gimnastycznych skorzystają uczniowie i uczennice Zespołu Szkół z oddziałami sportowymi z Głuszyny i os. Pod Lipami, SP nr 7, SP nr 11 oraz SP nr 59, gdzie zbudowany zostanie także łącznik. Młodzi rowerzyści mogą trenować umiejętności drogowe na niedawno oddanym miasteczku rowerowym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na os. Sobieskiego. Swoje sportowe zdolności będą mogli rozwijać również mieszkańcy Starego Miasta, gdzie kontynuowana jest modernizacja Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Solnej.

Wiele placówek oświatowych znajduje się w starych, zabytkowych budynkach, dlatego urzędnicy zaplanowali ich rewitalizacje i termomodernizacje. W Poznaniu możemy już znaleźć udane przykłady takich działań, jak szkoła podstawowa przy ul. Słowackiego oraz podstawówki z ul. Prądzyńskiego i Garbary, w których modernizacje będą prowadzone także w tym roku. Elewację w nowej odsłonie już niedługo ujrzymy na gmachu wildeckiego Zespołu Szkół nr 5 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 - popularnie zwanego Marcinkiem. Kontynuowane będą prace w III Liceum Ogólnokształcącym, zostanie także opracowany projekt kompleksowej modernizacji Zespołu Szkół Specjalnych z ul. Dąbrowskiego, który mieści się w najstarszym budynku szkolnym w Poznaniu z 1909 r.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019