Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Dobra przestrzeń dla sportu i rekreacji

Z Łukaszem Miadziołko, dyrektorem Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji, rozmawia Janusz Krenc.

Fot. Adam Ciereszko
Fot. Adam Ciereszko

Niedawno w wyniku rozstrzygniętego konkursu został Pan dyrektorem POSiR. Co będzie największym wyzwaniem na najbliższe lata?

Na pewno praca na rzecz tego, by Poznań był postrzegany jako miasto stawiające na sport, miejsce przyjazne sportowcom i tym wszystkim, którzy uprawiają sport rekreacyjnie. W marcu tego roku podczas Forum Sportu i Biznesu "Sportbiz" w Centrum Olimpijskim PKOl Poznań otrzymał prestiżową nagrodę dla najbardziej sportowego miasta w Polsce. To nas dopinguje do tego, by ten wizerunek miasta wzmacniać poprzez inwestycje w infrastrukturę sportową, organizowanie wydarzeń wysokiej rangi oraz codzienną pracę dla poznaniaków, którzy chcą prowadzić zdrowy, sportowy tryb życia.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta udało się wywalczyć dodatkowe środki na inwestycje. Które z nich są obecnie priorytetowe?

Na rozmaite zadania inwestycyjne w roku 2019 mamy zagwarantowane w budżecie miasta prawie 70 milionów złotych. To kwota, dzięki której całkiem sporo można zrobić. W nowym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14, którzy trenują pływanie, a przy okazji także mieszkańcy Rataj, będą mogli korzystać z nowej pływalni krytej, której budowa postępuje w bardzo zadowalającym tempie. Stopniowo modernizujemy Maltę, staramy się, aby była obiektem atrakcyjnym, nowoczesnym, a co za tym idzie - aby przyciągała do Poznania imprezy sportowe najwyższej rangi, co zresztą się dzieje. Przed nami w tym sezonie Puchar Świata w wioślarstwie i w kajakarstwie. Malta jest też coraz bardziej przyjazna dla poznaniaków. Na zachodnim i południowym brzegu jeziora wzdłuż alejek zamontowaliśmy oświetlenie. Zrobiło się przyjemniej i bezpieczniej. Coraz lepiej wyglądają również poznańskie kąpieliska. Wszyscy, którzy w tym roku wybiorą się nad Rusałkę, Jezioro Strzeszyńskie czy Jezioro Kierskie, zobaczą, ile pracy włożyliśmy zimą w to, by wypoczynek nad wodą w Poznaniu był naprawdę atrakcyjny. Od tego sezonu poznaniacy zyskają nowe kąpielisko w Kiekrzu - przy ul. ks. Nawrota. Największe zadania, jakie są przed nami, to gruntowna modernizacja pływalni letniej na Chwiałce. Chcemy, by dorównała standardem otwartej w zeszłym roku pływalni w parku Kasprowicza. Staramy się również razem z Wydziałem Sportu Urzędu Miasta o środki na budowę hali lekkoatletycznej, której Poznań bardzo potrzebuje.

Miasto planuje budowę hali sportowej dedykowanej przede wszystkim poznańskim zespołom ligowym. Proszę powiedzieć więcej o koncepcji tej hali.

W rozmowach z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim i dyrektor Wydziału Sportu Ewą Bąk stwierdziliśmy, że Poznań potrzebuje hali sportowej na 1500 miejsc stałych plus 500 dostawianych. To pozwoli w niej organizować mecze siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i innych dyscyplinach w najwyższej klasie rozgrywkowej. Założenie jest takie, by w rejonie Drogi Dębińskiej oraz Chwiałki powstało sportowe centrum Poznania, którego ważną częścią byłaby właśnie taka hala. Dzięki temu zawodnicy sportów zespołowych nie musieliby podróżować po całym mieście. Hala będzie też służyła klubowi sportowemu Warta. W jej wnętrzu znajdzie się klubowa infrastruktura, szatnie, administracja. Trwają już prace związane z projektowaniem hali. Obejrzeliśmy też podobnej wielkości obiekt w Łodzi, dowiedzieliśmy się, jakie dzisiaj mają z nim tam problemy, aby uwzględnić to przy projektowaniu.

Ważnym zadaniem jest także ożywienie Golęcina. Jakie kroki podejmuje miasto i POSiR by zagospodarować te tereny, np. jeśli chodzi o infrastrukturę sportowo-rekreacyjną?

Zabiegamy o środki na budowę hali lekkoatletycznej - to najbardziej kosztowne zadanie, ale małymi krokami uatrakcyjniamy pozostałe, bardzo ważne dla poznańskiego sportu obiekty na tym terenie. Właśnie dobiega końca budowa pawilonu gastronomicznego w pobliżu kortów tenisowych. Jego realizacja zakończy projekt PBO "Sportowy Golaj". W planach jest powstanie dodatkowego boiska treningowego i stopniowa modernizacja stadionu lekkoatletycznego.

Proszę powiedzieć o najważniejszych imprezach sportowych, które w 2019 roku odbędą się na obiektach miejskich.

Można by naprawdę długo wymieniać, ale zacznijmy od nowości. Zależy nam na ożywieniu stadionu lekkoatletycznego na Golęcinie i pierwszy ważny krok w tym kierunku zamierzamy zrobić już 2 lipca. Zorganizujemy mityng, do udziału w którym chcemy zaprosić najlepszych polskich lekkoatletów. Myślę, że nie zabraknie również ciekawych nazwisk z zagranicy. Mówiłem wcześniej o najważniejszych imprezach wioślarskich i kajakarskich nad Maltą, ale zachęcam do śledzenia strony malta.poznan.pl, znajduje się na niej kalendarz imprez, który pokazuje, że każdego tygodnia dzieje się tam coś ciekawego - od imprez biegowych, rowerowych, triathlonowych aż po wydarzenia kulturalne. No i nie zapominajmy o jubileuszowym 20. PKO Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza. Wraz z półmaratonem to nasze sztandarowe imprezy, do których - mam nadzieję - poznaniacy już się przyzwyczaili i są skłonni wybaczyć nam kilkugodzinne utrudnienia w ruchu dwa razy do roku.

  • Łukasz Miadziołko z wykształcenia politolog, pracował Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta (ob. Wydział Sportu), od 2013 r. związany z POSIR-em, gdzie był zastępcą dyrektora, obecnie dyrektor tej jednostki, pełni też funkcje dyrektora maratonu i półmaratonu poznańskiego, prywatnie również biega.