grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Dwór ostoją polskości?

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zaprasza na kolejny wykład otwarty w ramach projektu "Poznański sposób na niepodległość".

Fot. PTPN - grafika artykułu
Fot. PTPN

W czwartek, 23 listopada o godz. 18 gościem będzie dr Kamila Kłudkiewicz (Instytut Historii Sztuki UAM Poznań), która wygłosi wykład pt. "Dwór ostoją polskości? Siedziby ziemiańskie w Wielkim Księstwie Poznańskim".

Dr Kamila Kłudkiewicz to absolwentka prawa i historii sztuki na UAM, od 2015 r. adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UAM. Jej zainteresowania badawcze dotyczą kolekcjonerstwa europejskiego, kultury materialnej i sztuki w XIX i na początku XX wieku. Publikuje w czasopismach naukowych i popularnonaukowych, bierze udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Pod redakcją jej i Michała Mencfla ukazała się w 2014 r. książka "Miłośnictwo rzeczy. Studia poświęcone kolekcjonerstwu na ziemiach polskich w XIX wieku". W 2016 r. opublikowała monografię "Wybór i konieczność. Kolekcje polskiej arystokracji w Wielkopolsce na przełomie XIX i XX wieku", uhonorowaną Nagrodą im. Feliksa Mangghi Jasieńskiego.

Jak zapowiada autorka wykładu, dotyczyć on będzie kultury materialnej siedzib ziemiańskich w Wielkopolsce w XIX wieku (od upadku Rzeczypospolitej do 1918 r.). Ziemiaństwo rozumiane jest w nim jako ogół właścicieli ziemskich, wywodzących się ze stanu szlacheckiego, pielęgnujących pamięć o historii i znaczeniu rodziny, aktywnych na polu społecznym, gospodarczym i kulturalnym na terenie lokalnym (regionalnym), lub krajowym (w XIX wieku między zaborowym); wśród których część posiadająca tytuły hrabiowskie, baronowskie i książęce stanowi grupę wyodrębnioną - arystokrację. W wykładzie zostanie scharakteryzowana - ze szczególnym uwzględnieniem kategorii "polskości" - architektura polskich rezydencji ziemiańskich; ich wnętrza; zbiory artystyczne, kolekcje i księgozbiory; oraz przedmioty przechowywane w ziemiańskich wnętrzach, związane z XIX-wiecznymi toposami polskości (legendą Tadeusza Kościuszki, księcia Poniatowskiego, powstań narodowych, wątkiem sarmackim).

Jak zawsze, wykład odbędzie się w urokliwej Sali Posiedzeń PTPN przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu. Wykładowi towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana "Zamki, pałace i dwory wielkopolskie". Wstęp wolny!

Przedsięwzięcie "Poznański sposób na niepodległość" objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. Ponadto, projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronat medialny nad projektem objęli: TVP 3 Poznań, Radio Poznań oraz Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS (Wydawnictwo Miejskie Posnania).

oprac. red.

Zobacz także: