grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Demon, ujemne kozy i inni

Spotkanie promujące pokonkursową antologię "Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100" stało się kolejnym dowodem, że w naszym mieście dzieją się przedziwne rzeczy. Jak może być inaczej jeśli mamy tak fantastyczne jury i tak fantastycznych autorów.

Od lewej: Barbara Sarbian, Anna Jelec, Cezary Gawor, Joanna Jodełka (fot. Jagoda Haloszka, "Życie Uniwersyteckie") - grafika artykułu
Od lewej: Barbara Sarbian, Anna Jelec, Cezary Gawor, Joanna Jodełka (fot. Jagoda Haloszka, "Życie Uniwersyteckie")

Barbara Sarbian autorka zwycięskiego opowiadania "Do Demona!" będąc pewnego razu na Pyrkonie spotkała postać, która wydała się zdecydowanie nie z tego świata. To zaowocowało stworzeniem postaci Demona z kręgu runicznego, którego można spotkać w okolicach Starego Rynku. Demon ów trudni się szczególnego rodzaju działalnością gospodarczą sprzedając niecodzienny towar. Tylko ta postać zdaniem autorki jest prawdziwa, pozostali bohaterowie są fikcyjni, łącznie z Mickiewiczem, który tak odbiega od szkolnych wzorców, że wydaje się nieprawdopodobny.

Oprócz Barbary Sarbian o swoich utworach opowiadali także laureatka III miejsca Anna Jelec ("Ujemna koza") i laureat jednego z wyróżnień Cezary Gawor ("Grypa"). W opowiadaniu Anny Jelec oprócz swojskich ujemnych kóz, pojawia się też magiczne kitsune z mitologii japońskiej, lis z wieloma ogonami. Co wyniknie z takiego spotkania? Zaś u Cezarego Gawora główny bohater złapał grypę, ale nie jest to chyba zwykły wirus, w każdym razie jego przebieg musi zastanawiać. Na spotkanie przybyli także inni z wyróżnionych autorów: Jacek Kalinowski ("Yantala"), Mariusz Kaźmierczak ("U granic poznania"), Jacek Wątorek ("Paradoks Bródkowskicg"), Daniel Hermanowicz ("Tkacz czasu").

Jury, które spośród 130 prac konkursowych wyłoniło 14 najlepszych opowiadań, przybyli: Joanna Jodełka (przewodnicząca), Piotr Jaśkowiak, Remigiusz Koziński, Katarzyna Kamińska, Joanna Gaca-Wyczółkowska, Aleksandra Kujawiak. Przewodnicząca Jury gratulując laureatom fantazji podkreślała też, że opowiadanie jest bardzo wdzięczną formą literacką, wymagającą dyscypliny od autora, aby w niedużej objętości zawrzeć pełną i ciekawa historię, stworzyć bohaterów.

Patronat honorowy nad wydaniem antologii objął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a patronat medialny: Radio Emaus, Radio Afera, tenpoznan.pl, Zupełnie Inna Opowieść, kulturapoznan.pl, miesięcznik IKS. Autorem okładki i grafik jest Mariusz Kula.

mat.