grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Iksowo i majowo

Ten numer IKSa zaczynamy od zwiedzania miejsc nieoczywistych, zapraszamy na majówkę i koncert skrzypka, który łączy muzykę klasyczną ze stylem bycia punka. A to dopiero początek.

IKS maj 2017 - grafika artykułu
IKS maj 2017

W majowy długi weekend warto zostać w Poznaniu. Czekają na Was spotkania, pikniki, kolorowe festyny, zabawy, wycieczki - zebraliśmy wszystko razem i pozostawiamy Waszemu wyborowi.

Maj to także Noc Muzeów. Wystawy, wykłady, zabawy, koncerty i inscenizacje - to wszystko, i nie tylko to, czeka na Was podczas tegorocznej Nocy Muzeów 20/21 maja. Chcemy Wam zaproponować również miejsca, które na co dzień nie zawsze są dostępne. Są jednak sposoby, by zwiedzić Poznań inaczej, nie tylko podczas muzealnej nocy. Jedne są coraz popularniejsze, inne wciąż jeszcze czekają na odkrycie.

Nigel Kennedy, charyzmatyczny skrzypek, łamiący stereotypy i daleko wykraczający poza utarte schematy wystąpi 8 maja w Auli UAM. Czym zaskoczy nas tym razem? A to nie jedyny artysta, który za życia stał się ikoną. Skromniejszy w sposobie bycia, ale nie mniej charyzmatyczny Pat Metheny wystąpi w Sali Ziemi MTP 15 maja. Pod koniec miesiąca (26 maja) jeszcze jedno spotkanie ze skrzypcami w Auli UAM - wystąpi Ji Yoon Lee, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Carla Nielsena w Odense w 2016 roku.

Kolejne, jubileuszowe 10. Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi, podczas których zobaczymy najlepsze spektakle z całej Polski. Z kolei z połowie maja Poznań opanują Poeci, a jeszcze wcześniej nastanie Ukraińska Wiosna, zaś pod koniec miesiąca nasze miasto stanie się jazzowe za sprawą Made in Chicago.

Tradycyjnie też recenzujemy minione wydarzenia m.in.: Inwazję Barbarzyńców, "Malowanego ptaka" w Teatrze Polskim, najnowszy kryminał Joanny Opiat-Bojarskiej. Z historycznych tekstów warto zwrócić uwagę na studenckie juwenalia w 1957 roku, a szczególnie na zapowiadający je plakat. Jego treść dowodzi, że zmieniają się pokolenia, ale nie studencka fantazja, nawet w trudnych czasach. Poznacie też poznańskiego dekarza, który znalazł sposób, aby przejść do historii.

Mateusz Malinowski