Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Mundury i broń wojsk Wielkopolskich

Zrobiliśmy dodruk publikacji idealnie nawiązującej do tegorocznej rocznicy 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i 100-lecia Niepodległości.

Jedna z akwarel, z drugiej części publikacji
Jedna z akwarel, z drugiej części publikacji

Książka "Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918 - 1920" jest już dostępna w naszym sklepie internetowym, w Salonie Posnania, Centrum Informacji Miejskiej Poznań , a wkrótce także w księgarniach. Mamy też oczywiście drugą część "Przenikają z ulicy odgłosy strzałów. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920. Część II". Autorami obu opracowań są: Karol Szaładzinski i Leszek Rościszewski.

Publikacja zawiera kolorowe akwarele, szczegółowo pokazujące umundurowanie i broń od karabinów po samoloty. Akwarele oparte zostały na źródłach fotograficznych i tekstowych z epoki oraz opatrzone opisami. Niezwykle ciekawym uzupełnieniem są liczne wyjątki z rozkazów, czasopism i pamiętników z epoki. Książka oddaje ducha czasów walki Wielkopolan o wolność. Napisana przejrzystym językiem, jest cennym źródłem wiedzy zarówno dla wytrawnych, jak i początkujących znawców historii.

Część druga oprócz akwareli pokazujących umundurowanie i broń od karabinów po samoloty, zawiera tekst analizujący pracę dziennikarzy podczas Powstania Wielkopolskiego z licznymi cytatami z czasopism.

oprac. red.