grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poznań, Posen, Pojzn

Historia naszego miasta to historia ludzi różnych narodowości, kultur i religii. W odnalezieniu śladów wielokulturowego miasta pomoże wam mapa, którą znajdziecie m.in. w Centrum Informacji Miejskiej.

Fot. Centrum Informacji Miejskiej - grafika artykułu
Fot. Centrum Informacji Miejskiej

Projekt Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska", dofinansowany został ze środków miejskich, a zrealizowany przy współpracy stowarzyszenia z Wydawnictwem Miejskim Posnania. Na mapie zaznaczono sto obiektów świadczących o współtworzeniu naszego miasta na przestrzeni wieków przez mieszkańców wielu narodowości, kultur i wyznań. Autorami koncepcji i opracowania są: Maciej Krajewski (twórca Stowarzyszenia "Łazęga Poznańska") i Jan M. Kwiatkowski (specjalista ds. edukacji i promocji w WMP). Opracowaniem graficznym zajęło się studio Wydawnictwa Miejskiego Posnania, zaś autorką projektu graficznego i okładki jest Joanna Pakuła, kierowniczka studia. Każdy ze stu punktów na mapie został opisany, a część z nich zilustrowana fotografiami Macieja Krajewskiego

Autorzy skupili się przede wszystkim na przykładach pokojowego współistnienia w Poznaniu różnych narodów i religii. Starali się pokazać, że takie dobre sąsiedztwo wielu kultur jest możliwe i przynosi pozytywne efekty dla całej społeczności. Dziś też w naszym mieście widoczni są przedstawiciele innych państw, kultur i religii, którzy w Poznaniu uczą się, pracują, zakładają rodziny, stają się częścią wspólnoty. Niestety spotykają się też z przykładami agresji i słyszą, że mają się stąd wynosić. Od tego jaki Poznań będzie teraz i w przyszłości zależy od nas. Nasi przodkowie dali nam przykład, że wielokulturowe współistnienie jest możliwe, a przecież i oni musieli zmagać się ze wzajemnymi uprzedzeniami i niechęcią.

Mapa jest bezpłatna, dostępna m.in. Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44 (w wersji interaktywnej na gogle.com/maps).

oprac. mat.