Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Stary Rynek x 2500

Imponująca kolekcja zdjęć Starego Rynku jest już dostępna na portalu CYRYL. Publikowane fotografie pochodzą ze zbiorów Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, zaś kolorowe zdjęcia lotnicze wykonał w XXI wieku Marek Kaczmarczyk. Konferencja prasowa prezentująca najnowszą kolekcję odbywał się w Salonie Posnania.

Stary Rynek z lotu ptaka 24.03.2007, fot. Marek Kaczmarczyk
Stary Rynek z lotu ptaka 24.03.2007, fot. Marek Kaczmarczyk

- Kolekcja dwóch i pół tysięcy zdjęć pokazuje, co jest w Poznaniu miejscem najczęściej fotografowanym - podkreśla Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, szefowa projektu CYRYL. - Zbiór, aby łatwiej było go oglądać, został podzielony na trzynaście podkolekcji, z poszczególnymi obiektami rynkowymi. Najwięcej zdjęć przedstawia powojenne zniszczenia i odbudowę Starego Rynku.

Kolekcję przygotowała Magdalena Grzelak-Grosz z zespołu CYRYL-a, która wykonała pracę archiwizacyjną i opisała każde zdjęcie.

- Fotografie pokazują złożoną historię Starego Rynku, jego przeobrażenia. Cieszymy się, że możemy je szerzej udostępnić - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.

Oprócz zdjęć historycznych, w kolekcji obejrzymy zdjęcia lotnicze współczesnego Poznania, wykonane przez Marka Kaczmarczyka. CYRYL-owi udostępnił je bezpłatnie, nie pierwszy już raz.

- Zdjęcia postawały od 2005 roku przy różnych okazjach, najczęściej od firm zainteresowanych wykonaniem zdjęć lotniczych - opowiada autor.

Jedno z najciekawszych, ukazujących Stary Rynek nad ranem, oświetlonych promieniami wschodzącego słońca powstało podczas zawodów balonowych. Wykonanie zdjęć lotniczych, które dodatkowo będą miały walor artystyczny nie jest sprawą łatwą, trzeba trafić na właściwą pogodę, światło. Dodatkowym problemem jest polskie prawo wymagające zgody na robienie zdjęć lotniczych. Trzeba miesiąc wcześniej złożył wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Warszawie, który wydaje zgody na konkretny dzień. Nie wiadomo jaka wtedy będzie pogoda. - Coraz trudniej zrobić dobre zdjęcie lotnicze, ale teraz sprawy załatwiają drony mówi Marek Kaczmarczyk.

W niedalekiej przyszłości planowana jest plenerowa wystawa wybranych zdjęć z kolekcji, na wielkoformatowych planszach. Danucie Bartkowiak marzy się już kolekcja zdjęć z innej dzielnicy - Jeżyc.

Mateusz Malinowski

© Wydawnictwo Miejskie Posnania