Biuletyn Miejski

Aktualności

Zaparkujemy na Pasie Kultury

W sobotę, 16 września kolejna edycja Park (ing) Day. Wraz z wieloma innymi instytucjami kultury spotkamy się z Wami na ulicy Za Bramką.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Od 2005 roku, na jeden dzień, mieszkańcy miast na całym świecie zmieniają miejsca parkingowe w przestrzeń aktywności sąsiedzkiej. Malta Festival Poznań organizuje poznańską edycję po raz piąty, w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

W tym roku miejscem wydarzeń będzie ulica Za Bramką, gdzie powstanie 80-metrowy Pas Kultury. Współtworzyć go będą m.in.: Muzeum Narodowe, Teatr Polski, Wydawnictwo Miejskie, Teatr Ósmego Dnia, Kino Muza, Cyryl, Rowerowy Poznań, PLOT, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Gazeta Wyborcza i Fundacja Malta.

W programie m.in.: uliczne śniadanie, rodzinne warsztaty, plakatobranie, zwiedzenie budynku Za Bramką, głośne czytanie "Głodu" i finałowy koncert The Roadhouse. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na zalety parkingów podziemnych i buforowych. Przewidywany jest także zjazd pod ziemię, gdzie na poziomie -3 parkingu Za Bramką, wspólnie z Kinem Muza i Estradą Poznańską zaprezentowany zostanie dokument "Kto Cię uczył jeździć?".

Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało spotkanie z "Łamaczami szyfrów", grą planszową, w którą będzie można zagrać w restauracji Dobra i Wino, w godz. 11-13. Oprócz tego w godz. 11-17 - karty z grami miejskimi do pobrania; kolorowanki z tramwajami; gry memo; a w godz. 14-15 malowanie twarzy dla dzieci. Natomiast od godz. 15 do 16 odbędą się warsztaty dla dzieci polegające na tworzenie książeczki "Moja rowerowa wyprawa". Ponadto CYRYL (Wirtualne Muzeum Historii Poznania) przygotował puzzle z archiwalnymi zdjęciami poznańskiego transportu i multimedialną prezentację zdjęć dawnego Poznania (w godz. 11-17).

Park (ing) Day Poznań finansowany jest ze środków Miasta Poznania. Wspiera ideę ruchu Kultura Niepodległa.

oprac. mat.