grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Gdzie najwięcej smogu?

Radny Andrzej Rataj wystąpił do władz Poznania z interpelacją o przedstawienie informacji, na których osiedlach - jednostkach pomocniczych - dochodzi do najwyższego poziomu zanieczyszczenia smogiem.

Fot. poznan.pl - grafika artykułu
Fot. poznan.pl

Radny przypomina, że smog od wielu lat jednym z największych problemów w Poznaniu i coraz więcej mieszkańców uświadamia sobie, że ich dolegliwości zdrowotne i obniżony standard życia spowodowane są przez zanieczyszczenie powietrza.

Problem smogu dotyczy wielu z osiedli, rozumianych jako jednostki pomocnicze Miasta Poznania. Zjawisko to występuje nie tylko na osiedlach śródmiejskich jak: Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz i Wilda, gdzie źródła niskiej emisji znajdują się w wielu starszych kamienicach, lecz również na osiedlach peryferyjnych: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Krzyżowniki-Smochowice, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Wola, gdzie źródła te znajdują się w wielu budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

Od dłuższego czasu dokonywane są pomiary stężenia zanieczyszczeń, dzięki czemu, zdaniem radnego, powinno być możliwe wskazanie osiedli lub części osiedli w Poznaniu o najwyższym poziomie zanieczyszczenia smogiem.

W odpowiedzi na interpelację zastępczyni prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska wyjaśnia, że aktualne dane dotyczące rozkładu przestrzennego stężeń pyłu PM10 na obszarze miasta zawarte są w "Aktualizacji Programu ochrony powietrza w zakresie pyłu PM10 oraz B (a)P dla strefy aglomeracja poznańska, którego integralną część stanowi plan działań krótkoterminowych w zakresie pyłu PM20" przyjętej uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Wskazane w załącznikach obszary, na które podzielony został Poznań to tzw. obszary bilansowe, których jest 47. Są one wykorzystywane dla potrzeb oceny jakości powietrza, ale nie pokrywają się z granicami jednostek pomocniczych Poznania. Rocznej oceny jakości powietrza dokonuje Główny Inspektor Ochrony Środowiska, ale w strefach ściśle określonych przepisami prawa. Miasto Poznań stanowi strefę "Aglomeracja Poznańska" i podlega ocenie w całości, bez podziału na osiedla, czy dzielnice.

oprac. red.

Załączniki