grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Gminny bilet na karcie PEKA

Od 1 lutego 2015r. pasażerowie kleszczewskiej i swarzędzkiej komunikacji będą mogli korzystać z karty PEKA, na której zapiszą zarówno bilet Zarządu Transportu Miejskiego, jak i bilet okresowy z taryf obowiązujących w gminach Kleszczewo oraz Swarzędz.

peka.poznan.pl - grafika artykułu
peka.poznan.pl

W ubiegłym roku udało się przeprowadzić integrację transportu publicznego Poznania i Gminy Rokietnica, od 1 stycznia 2015r. ze wspólnej komunikacji mogą korzystać pasażerowie z gmin Murowana Goślina i Czerwonak.

Czas na kolejny krok czyli Model Gminny Systemu PEKA. Wprowadzany od 1 lutego 2015r. w gminach Kleszczewo i Swarzędz Model Gminny systemu PEKA to nowość, która oznacza korzystanie przez gminy organizujące samodzielnie komunikację publiczną z infrastruktury systemu PEKA (czytników, kart PEKA, systemu informatycznego, sieci sprzedaży i obsługi klienta), ale na podstawie własnej taryfy.

W Modelu Gminnym nie ma zmian w przebiegu i funkcjonowaniu oraz modyfikacji poszczególnych linii i co oczywiste - nie ma zmian wtaryfie. Trzeba jednak pamiętać, że wyświetlacze czytników systemu PEKA zamontowane w autobusach gminnych operatorów mają odmienny wygląd od tych w systemie PEKA funkcjonującym na liniach ZTM.

Dzięki temu rozwiązaniu pasażer zyska możliwość zapisania na karcie PEKA biletu okresowego z taryf różnych organizatorów transportu publicznego obowiązujących w poszczególnych gminach, uchwalanych przez rady tych gmin. Maksymalnie można zapisać na karcie PEKA bilety okresowe 3 różnych organizatorów, np. ZTM Poznań oraz Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej i Zakładu Komunalnego Kleszczewo.

W praktyce pasażer korzystający z komunikacji w Poznaniu, Swarzędzu i Kleszczewie, zamiast dotychczasowych trzech różnych nośników biletów okresowych będzie miał do dyspozycji kartę PEKA. Zyska jeden, wygodny nośnik biletów oraz dostęp do wspólnej sieci obsługi klienta.

Dzięki czytnikom kart PEKA zamontowanym w autobusach swarzędzkiej i kleszczewskiej komunikacji (w pobliżu kabiny kierowcy), każdy posiadacz PEKI będzie mógł sprawdzić stan karty, czyli rodzaj posiadanego biletu i termin jego obowiązywania oraz dokonać transferu biletu ZTM zakupionego przez internet poprzez portal: www.peka.poznan.pl. Ma także zostać uruchomiona sprzedaż biletów gmin Swarzędz i Kleszczewo przez internet.

Model Gminny PEKA w Kleszczewie - linie i bilety

Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Kleszczewie dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 431, 432 i 433 funkcjonujących pomiędzy Kleszczewem a Poznaniem (przystanek Rondo Rataje) oraz linii 489 funkcjonującej pomiędzy Kleszczewem a Swarzędzem (Kleszczewo Pętla - Swarzędz Rynek). Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Komunalny w Kleszczewie.

Na powyższych liniach obowiązuje taryfa kleszczewskiej komunikacji. Na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe, natomiast na liniach 431, 432, 433 i 489 NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, NIE MA także możliwości zakupu Biletu Metropolitalnego, z zalet tPortmonetki pasażerowie z Kleszczewa mogą oczywiście korzystać na liniach ZTM. Na powyższych liniach obowiązują papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.

Model Gminny PEKA w Swarzędzu - linie i bilety

Wprowadzany od 1 lutego 2015r. Model Gminny w Swarzędzu dotyczy linii autobusowych organizowanych przez tę gminę oznaczonych numerami: 401, 405, 406, 407, 412 i nocnej linii nr 400 funkcjonujących pomiędzy Swarzędzem a Rondem Śródka, a także linii S3, S8 i S9 funkcjonujących na terenie Gminy Swarzędz, S4 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kleszczewem oraz S6 funkcjonującej pomiędzy Swarzędzem a Kostrzynem. Obsługę komunikacyjną prowadzi Zakład Gospodarki Komunalnej w Swarzędzu.

Na powyższych liniach obowiązuje taryfa swarzędzkiej komunikacji, a na karcie PEKA pasażer może zapisać bilety okresowe. Na powyższych liniach NIE OBOWIĄZUJE tPortmonetka, obowiązują natomiast papierowe bilety jednorazowe, które można kupować według dotychczasowych zasad.

Model Gminny PEKA w Swarzędzu i Kleszczewie - obsługa klientów i sieć sprzedaży

Kluczem do systemu PEKA jest karta PEKA. Imienną kartę PEKA można uzyskać składając stosowny wniosek. Najprościej można to zrobić w Internecie, poprzez portal: www.peka.poznan.pl lub w jednym z 11 Punktów Obsługi Klienta ZTM - najbliższe POK dla pasażerów dojeżdżających z Kleszczewa i Swarzędza znajdują się na Dworcu Rataje i Dworcu Śródka.

Posiadając kartę PEKA pasażerowie z Kleszczewa mogą ją doładować w jednym z trzech Punktów Sprzedaży Biletów na terenie gminy Kleszczewo (biletami z taryfy Gminy Kleszczewo oraz taryfy ZTM):

  • Sklep Wielobranżowy - Tulce, ulica Poznańska 10
  • Delikatesy "Chatka" - Gowarzewo, ulica Rabowicka 1
  • Urząd Gminy w Kleszczewie - Kleszczewo, ulica Poznańska 4

Posiadając kartę PEKA pasażerowie ze Swarzędza mogą ją doładować w jednym z pięciu Punktów Sprzedaży Biletów na terenie gminy Swarzędz (biletami komunikacji swarzędzkiej oraz biletami ZTM):

  • Euro-Salon Prasowy przy pętli autobusowej - Swarzędz, os. Kościuszkowców
  • Euro-Salon Prasowy - Swarzędz, os. Mielżyńskiego 139/24
  • Salonik Prasowy - Swarzędz, ul. Piaski 2
  • Agencja Wpłat Gotówkowych - Swarzędz, os. Raczyńskiego 17
  • Usługi Finansowe - Kobylnica (Nastawnia PKP), ul. Swarzędzka

oraz - wyłącznie biletami komunikacji swarzędzkiej - w dwóch punktach swarzędzkiego Zakładu Gospodarki Komunalnej:

  • Punkt ZGK Swarzędz - Poznań, Dworzec Śródka
  • Punkt ZGK Swarzędz - Swarzędz, ul. Strzelecka 2

Co jeszcze?

Prowadzone są rozmowy na temat wprowadzenia sprzedaży biletów kleszczewskiej i swarzędzkiej komunikacji w Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań oraz w wybranych Punktach Sprzedaży Biletów na terenie Poznania. Planowane jest także uruchomienie stałego Punktu Obsługi Klienta Gminy Kleszczewo w siedzibie Zakładu Komunalnego w Kleszczewie oraz Punktu Obsługi Klienta Gminy Swarzędz na dworcu autobusowym przy rondzie Śródka. Aby ułatwić mieszkańcom wyrobienie karty PEKA, Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Urzędem Gminy w Kleszczewie oraz Urzędem Miasta i Gminy Swarzędz w trzy minione soboty stycznia (10.01, 17.01 i 24.01) zorganizował Punkty Informacyjne PEKA. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się wszystkiego o systemie, mogli również złożyć wniosek o wydanie karty PEKA, zrobić sobie (bezpłatnie) zdjęcie oraz odebrać kartę. Inicjatywa cieszyła się dużym powodzeniem, złożono około 800 wniosków o wydanie karty PEKA. Ponadto gminy Kleszczewo i Swarzędz przygotowały we współpracy z ZTM ulotki informacyjne.

To dobry krok

-Mam nadzieję, że wprowadzenie Modelu Gminnego Systemu PEKA w Swarzędzu i Kleszczewie jest pośrednim krokiem do wprowadzenia w przyszłości pełnej integracji komunikacji, na czym z pewnością jeszcze bardziej skorzystaliby pasażerowie - podkreślił Maciej Wudarski zastępca prezydenta Poznania.- System PEKA jest pomyślany jako nowoczesna platforma teleinformatyczna, między innymi ułatwiająca proces integracji. Nawet w przypadku, kiedy samorząd opiera organizowaną przez siebie komunikację publiczną na własnej taryfie, także może korzystać z systemu PEKA - mówił natomiast dyrektor ZTM Bogusław Bajoński.

- Ten model niesie korzyść dla pasażerów kleszczewskiej komunikacji. Będą oni mogli posiadać jeden nośnik biletów okresowych. Już wyrobiono około 1500 kart PEKA i PEKA Junior. Nasza komunikacja zapewnia dojazd do Poznania, ale i Swarzędza, dlatego bardzo dobrze się stało, że projekt jest wprowadzany wspólnie przez trzy samorządy - stwierdził wójt Kleszczewa Bogdan Kemnitz.

Pozytywnie o pomyśle wypowiedział się również wiceburmistrz Swarzędza Tomasz Zwoliński. - Wprowadzane zmiany to krok w dobrym kierunku, bo poszerzają one ofertę w transporcie publicznym dla pasażerów. Będą oni mogli korzystać z większej sieci sprzedaży i obsługi klienta. Zdajemy sobie jednak sprawę, że warto dążyć do pełnej integracji - powiedział Wiceburmistrz Swarzędza T. Zwoliński.

ZTM, oprac. jg