grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jacek Jaśkowiak złożył ślubowanie

Od dzisiaj Jacek Jaśkowiak jest już oficjalnie prezydentem Poznania. W ratuszu złożył ślubowanie, a z rąk ustępującego prezydenta Ryszarda Grobelnego odebrał złoty łańcuch - symbol sprawowania władzy w mieście.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - grafika artykułu
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak

Ślubowanie odbyło się na specjalnie zwołanej sesji Rady Miasta w ratuszu, który dawno już nie przeżył takiego oblężenia. Oprócz radnych, szefów miejskich jednostek, zjawili się także parlamentarzyści, w tym: Rafał Grupiński, Jadwiga Rotnicka, europoseł Adam Szejnfeld, a także prezydent Piły Piotr Głowski. Licznie przybyli również mieszkańcy Poznania, bo takiej sytuacji zmiany warty nie było w Poznaniu od 16 lat. Jesienią 1998 roku Ryszard Grobelny zastąpił na stanowisku prezydenta Poznania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, którzy rządził miastem od 1990 roku. W tamtych latach prezydenta i zastępców wybierała Rada Miasta. Dopiero w 2002 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydentów miast. Trzy razy (2002 r., 2006 r., 2010 r.) wygrywał Ryszard Grobelny, pokonując w drugiej turze kolejno: Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, Marię Pasło-Wiśniewską i Grzegorza Ganowicza. W tym roku Grobelny musiał uznać wyższość swojego rywala Jacka Jaśkowiaka, którego w drugiej turze wyborów, 30 listopada, poparło ponad 86 tys. wyborców (59,1%).

Jeszcze przed ślubowaniem podziękowania ustępującemu prezydentowi za długoletnią pracę na rzecz miasta złożyli radni z klubu PRO, którzy kandydowali z komitetu Ryszarda Grobelnego. Sam Grobelny w pożegnalnym przemówieniu nie ukrywał, że żegna się z żalem, ale też w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i życzył powodzenia swojemu następcy.

Jacek Jaśkowiak złożył ślubowanie, a Ryszard Grobelny przekazał mu złoty łańcuch, który prezydent Miasta ubiera na specjalne uroczystości. W pierwszym, prezydenckim wystąpieniu Jacek Jaśkowiak podkreślał, że w swojej pracy będzie działał na rzeczy wszystkich poznaniaków. Mówił, że w okresie 25 lat transformacji wielu mieszkańców osiągnęło sukces, ale wielu jeszcze go potrzebuje. Zadeklarował, że chce współpracować ze wszystkimi klubami Rady Miasta, a także ze stowarzyszeniami, bo jego zdaniem to ludzie są największym kapitałem miasta. Nowy prezydent chce także współpracować z Powiatem Poznańskim i Sejmikiem Województwa Wielkopolskiego.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta dziękował za współpracę byłemu prezydentowi, a nowemu gratulował i deklarował, że Jacek Jaśkowiak może liczyć na współpracę z Radą Miasta.

Wiemy już, że zastępcami prezydenta będą: Jakub Jędrzejewski, Mariusz Wiśniewski i Maciej Wudarski. Czwarty zastępca (lub zastępczyni) jeszcze nie został wybrany.

  • Jacek Jaśkowiak urodził się w 1964 roku, w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, stypendystą GFPS na Uniwersytecie w Bielefeld w Niemczech. Prawnik, ekonomista, przedsiębiorca, działacz sportowy i społeczny. Na stanowisko prezydenta Poznania kandydował po raz pierwszy w 2010 roku, popierany przez ruchy miejskie. Uzyskał wówczas ponad 7% poparcia. W wyborach 2014 roku został kandydatem Platformy Obywatelskiej, której członkiem jest od 2013 r. Jest aktywny sportowo - trenował boks, wioślarstwo i judo w poznańskich klubach. Przebiegł ponad 50 maratonów na nartach biegowych, kilka razy ukończył prestiżowy Bieg Wazów. Doprowadził do przyznania Szklarskiej Porębie zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich, które zorganizował w roku 2012 i 2014. Jest Członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej (FIS) d.s. Pucharu Świata w biegach narciarskich.

(mat)