grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Jest nowa lokalizacja dla ul. Janiny Lewandowskiej

Członkowie Komisji Kultury i Nauki rozmawiali o nowych nazwach poznańskich ulic. Choć nie wszystkie pomysły zyskały akceptację, to najważniejszy: nowej lokalizacji dla ul. Janiny Lewandowskiej, zyskał pozytywną opinię. Fragment ul. Podgórnej od ul. Wrocławskiej do Zielonej zyska imię porucznik Lewandowskiej.

fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
fot. Mateusz Malinowski

Zgodnie z decyzją sądu na mapę Poznania wróciła ulica 23 lutego, pisaliśmy o tym TUTAJ. Dlatego postanowiono imieniem por. Janiny Lewandowskiej nazwać inną ulicę. Wybrano odcinek ul. Podgórnej od ul. Wrocławskiej do ul. Zielonej. Co nie bez znaczenia, niedaleko znajduje się ul. Dowbora-Muśnickiego, która upamiętnia ojca Lewandowskiej. Pomysł ten zyskał pozytywną opinię członków komisji. Więcej o propozycji TUTAJ.

Wśród nazw, które uzyskały również opinię pozytywną, znalazły Golęczewska, Cerekwicka oraz Marii Aleksandrowicz. Aprobatę zyskał także pomysł nazwania skweru w pobliże alei Wielkopolskiej imieniem prof. Czesława Janickiego oraz jednego ze skwerów na Junikowie imieniem Lecha Molewskiego. Radni przychylili się także do pomysłu przywrócenia części ulicy Adama Wrzoska jej dawnej nazwy, czyli Dobrego Pasterza.

Natomiast negatywną opinię uzyskała propozycja nadania dwóm ulicom na Morasku nazwy Uniwersytetu Poznańskiego oraz Wszechnicy Piastowskiej. Przychylności radnych nie zyskał też pomysł, aby skwer, który znajduje się na Morasku nazwać skwerem PTPN-u.

Na posiedzeniu poruszono także temat zmian w uchwale dotyczącej zasad wznoszenia pomników na terenie miasta. Komisja wydała opinię pozytywną w sprawie zwiększenia liczby członków zespołu z siedmiu do ośmiu, aby mógł w niej zasiąść również przedstawiciel Politechniki Poznańskiej.

Komisja Kultury i Nauki w czwartek wyjątkowo spotkałą się w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Była to okazja, aby posłuchać o działalności i planach towarzystwa na kolejne miesiące. Ponadto radni skorzystali z możliwości zwiedzenia budynku i obejrzenia zgromadzonych eksponatów.

Weronika Ignaciuk

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019