grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Będą elektroniczne bazy danych pacjentów?

Podczas Komisji Budżetu i Komisji Zdrowia tuż przed Sesją Rady Miasta 5 września radni omawiali m.in. prace prowadzone przez miejskie spółki, działania na rzecz osób niepełnosprawnych i pomysł powstania zdigitalizowanej sieci informacji o zdrowiu pacjentów poznańskich szpitali.

. - grafika artykułu
MTP, Sala Ziemi fot. Poznan Film Commission

Radni z Komisji Budżetu i Nadzoru Właścicielskiego przyglądali się proponowanym zmianom w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej oraz informacjom na temat spółek z udziałem Miasta. W przypadku tych ostatnich w ciągu ostatniego roku zaszło kilka zmian. Jednymi z nich są zmiany w zakresie prawa, dotyczące wyrównania wynagrodzeń oraz możliwości zatrudniania członków zarządu spółek na kontrakty menedżerskie, zamiast na umowę o pracę. Jeśli chodzi o poszczególne spółki z udziałem miasta zmiany dotyczyły głównie sprzedaży/zakupu nieruchomości czy planowanych remontów.

I tak - Międzynarodowe Targi Poznańskie zamieniły budynek przy ul. Głogowskiej 26 na budynki przy ul. Grunwaldzkiej. Tym samym przy Głogowskiej mieści się teraz Straż Miejska. Ponadto Targi rozbudowują w tej chwili pawilon nr 15, a więc ten, w którym mieście się Sala Ziemi. Odnośnie MTP w planach jest także zlecenie spółce zadania zajmowania się nośnikami reklamowymi na terenie miasta. Z kolei PKS Poznań sprzedał już nieruchomość przy ul. Matyi 1, choć nadal ma w umowie zapis o tymczasowej możliwości parkowania tam swoich autobusów. Spółka Targowiska na początek kolejnego roku planuje remont targowiska przy ul. Świt (wymiana nawierzchni, remont stoisk i kiosków) - jego projekt jest już gotowy, czeka tylko na wyłonienie wykonawcy. Zakończony jest za to remont targowiska Dolna Wilda, gdzie odnowiono dużą i zlikwidowano małą halę targową. Spółka prowadzi w tej chwili rozmowy ze sprzedawcami, co do dalszego kierunku rozwoju tego miejsca. Inna z miejskich spółek, WCWI, prowadzi w tej chwili kilka kluczowych projektów: Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy czy projekty Madalina (rewitalizacja starej zajezdni tramwajowej na Wildzie) i "Łazienki Rzeczne". Za sobą ma już oddanie inwestycji Za Bramką wraz z podziemnym parkingiem.

Część radnych pozytywnie zaopiniowała również inicjatywę pomocy finansowej dla Gniezna, które zwróciło się z taką prośbą do Poznania. Chodzi o straty, które miasto poniosło podczas sierpniowej nawałnicy. Według projektu Poznań miałby przekazać łącznie 234 tys. zł na naprawę szkód (84 tys. na renowację dachu jednego z mieszkań komunalnych i 150 tys na naprawę oświetlenia w miejskim parku).

Niepełnosprawni i pacjenci szpitali

Według jednego z projektów założonych w budżecie miasto miałoby przeznaczyć docelowo nawet 150 tys. zł na powstanie elektronicznej dokumentacji medycznej w poznańskich szpitalach. Chodzi o stworzenie sytuacji, w której poszczególne szpitale miałyby dostęp do historii leczenia danego pacjenta. Zdaniem pomysłodawców w ten sposób uniknięto by ponownego wykonywania zleconych już badań i ograniczono czas przeznaczony na diagnostykę. Niektórzy z radnych mieli wobec tego projektu wątpliwości: - Nie do takich baz danych hakerzy uzyskiwali już dostęp, pytanie więc czy na pewno warto? - zastanawiał się radny Przemysław Alexandrowicz.

- To oczywiście dane wrażliwe, więc cały system będzie objęty nadzorem specjalistów od bezpieczeństwa informacji i oczywiście również kontrolą GIODO - tłumaczyła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Przychylny pomysłowi jest m.in. radny Antoni Szczuciński: - Wiadomo, że nie wszyscy nosimy przy sobie dokumentację naszych chorób, więc potrafię sobie wyobrazić, że w niektórych sytuacjach, kiedy znamy tożsamość pacjenta a  nie znamy historii jego choroby, może to być system ratujący życie.

Zastępca dyrektor Wydziału Zdrowia, Dorota Potejko na tej samej komisji podsumowała rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, które już udało się wprowadzić w Poznaniu. Mowa tu m.in. o budowie wind, dźwigów i specjalnych miejsc obsługi klienta w Poznańskim Centrum Świadczeń czy Szpitalu im. Raszei, systematycznemu dostosowywaniu transportu publicznego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi czy osób starszych (w tej chwili wszystkie autobusy i blisko połowa tramwajów kursujących po mieście są już niskopodłogowe), pomoc w uzyskiwaniu pomocy medycznej i sprzętu rehabilitacyjnego czy w większej dostępności kultury.

Dorota Potejko: - Program Kultura bez barier bardzo nam się sprawdził, dlatego w tym roku mamy też Sport bez barier. Równocześnie staramy się podnieść poziom bezpieczeństwa w Centrum, po zmianie organizacji ruchu. Chodzi o wyłączenie sygnalizacji świetlnej, które utrudniło niektórym osobom niepełnosprawnym poruszanie się po mieście. Rozwiązaniem może być budowa wypukłej nawierzchni przed przejściami dla pieszych, żeby wzmóc czujność pieszych. Na szczęście dostajemy również sygnały o zwolnieniu prędkości przez kierowców. Musi tu zadziałać mechanizm wzajemnego zaufania. (as)