grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Które obiekty sportowe remontować ze środków oświatowych?

Radni z Komisji Wychowania i Oświaty zgłosili poprawki do projektu budżetu miasta na 2018 r. i wieloletniej prognozy finansowej. Radne Joanna Frankiewicz oraz Lidia Dudziak zaapelowały do dyrektora Wydziału Oświaty Przemysława Foligowskiego o to, aby w projekcie budżetu znalazły się obiekty sportowe, które wymagają gruntownego remontu.

Projekt sali sportowej budowanej na os. Pod Lipami, fot. Urząd Miasta Poznania - grafika artykułu
Projekt sali sportowej budowanej na os. Pod Lipami, fot. Urząd Miasta Poznania

Przypomnijmy, że w 2018 r. na edukację miasto chce przeznaczyć ponad miliard złotych. Radni z Komisji Oświaty i Wychowania po dyskusji przegłosowali poprawki.

Dyskusję wzbudziły remonty ośrodków sportowych prowadzonych przy szkołach o profilu sportowym. Radna Lidia Dudziak podniosła głos w kwestii Szkoły Mistrzostwa Sportowego, w której uczą się najlepsi sportowcy z Poznania. - Dzieci wstają o czwartej rano, aby zdążyć na zajęcia. Ta szkoła potrzebuje nowego internatu bliżej szkoły oraz zaplecza sportowego, aby mogli się rozwijać. Szkoła ma teren, na którym może się rozbudować.

Lidia Dudziak przypomniała również o hali sportowej przy Zespole Szkół nr 8, ul. Jarochowskiego 62, która nie znalazła się w projekcie budżetu miasta na przyszły rok. - Proszę przeznaczyć na remont tej Hali 1,5 mln zł , aby dzieci miały jak najlepsze warunki do rozwoju - wnioskowała radna, a jej poprawka została przyjęta przez komisję.

Inną poprawkę zgłosiła radna Joanna Frankiewicz. Dotyczyła ona remontu kompleksowego obiektów, przy ul. Przepadek. Zdaniem radnej kompleks jest w tragicznym stanie, a osoby uczące się nie mają warunków do prawidłowego rozwoju sportowego. Ta poprawka uzyskała akceptację komisji. 

Do zgłoszonych poprawek odniósł się dyrektor Wydziału Oświaty Przemysław Foligowski - Czy akurat te obiekty powinny być finansowany przez oświatę? Pamiętajmy, że to suma, dzięki której sześć szkół ma wyremontowane sale sportowe. W przyszłym roku mamy już kilka projektów m.in. sala gimnastyczna przy os. Pod Lipami. Mamy określone możliwości finansowe i ich nie przeskoczymy.

Radni przychylili się także do propozycji Rady Osiedla Strzeszyn, która chciała, aby do budżetu wprowadzić zadanie przygotowania projektu nowej szkoły, przy ul. Kaczmarskiego (500 tys. zł) oraz koncepcja rozbudowy Przedszkola nr 121 (100 tys. zł).

Komisja pozytywnie zaopiniowała również poprawki wniesione przez Joannę Frankiewicz dotyczące: podwyższenia dodatków funkcyjnych dla nauczycieli metodyków na sumę 230 tys. zł oraz zwiększenia budżetu na dodatek funkcyjny dla dyrektorów.

Przyjęto także poprawkę zgłoszoną przez Młodzieżową Rada Miasta. Chodzi o 20 tys. na utworzenie funduszu grantowego na rozwój Zarządu Samorządów Uczniowskich.

Poprawki zostaną poddane pod ostateczne głosowanie 21 grudnia podczas budżetowej sesji Rady Miasta.

Jagoda Haloszka