grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Młodzi radni o komunikacji i Karcie Ucznia

Głównymi tematami XI nadzwyczajnej sesji Młodzieżowej Rady Miasta były ulgi w komunikacji miejskiej i Karta Ucznia. Byli też goście z Niemiec i Maroka.

Spotkanie MRM Poznań z młodzieżą z Maroka, fot. Jagoda Haloszka - grafika artykułu
Spotkanie MRM Poznań z młodzieżą z Maroka, fot. Jagoda Haloszka

Młodzi radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały dotyczącej zwolnień i ulg za przejazdy transportem zbiorowym. Ich zdaniem takie rozwiązanie nie zachęci młodzieży do korzystania z transportu zbiorowego, a środki przeznaczone na tego typu realizację działań, mogłyby być zainwestowane w nowy tabor, czy też nowe wiaty przystankowe.

Alternatywa dla darmowych przejazdów

Radni zaproponowali natomiast alternatywę dla darmowych przejazdów, czyli 20-minutowe bilety. We wniosku, w którym młodzi radni wystosowali do zastępcy prezydenta Macieja Wudarskiego podkreślili, że w rozmowach ze swoimi rówieśnikami pojawiły się właśnie propozycje wprowadzenia biletów 20-minutowych lub zastąpienia nimi 10-minutowych. Jak podkreśliła przewodnicząca MRM Małgorzata Witek, czasem 10 minut to za mało, gdy np. tramwaj, czy autobus utknie w korkach. Radni pozytywnie zaopiniowali wniosek i zapowiedzieli, że skierują go jak najszybciej do zastępcy prezydenta.

Karta Ucznia

Na nadzwyczajnej sesji pojawił się również projekt uchwały odnośnie Karty Ucznia. Młodzi radni podkreślili, że chcą go wprowadzić wzorem z innych miast, np. w Warszawie czy w Zielonej Górze. Według Młodzieżowej Rady Miasta dzięki karcie uczniowie będą mieli prawo do zniżek, np. na bilety do teatrów, a w przyszłości mogłaby zastąpić legitymacje szkolne. - Taka karta z pewnością byłaby znacznie trwalsza od tradycyjnej papierowej legitymacji i zawierałaby mniej miejsca, a gdyby pełniła jeszcze do tego funkcję biletu i uprawniałaby uczniów do zniżek, to z pewnością młodzież byłaby zadowolona - przekonywała Małgorzata Witek. Radni przegłosowali projekt uchwały i zapowiedzieli, że będą dążyć do jej wprowadzenia.

Młodzież z Maroka

Wyjątkowymi gośćmi sesji Młodzieżowej Rady Miasta Poznania byli ich rówieśnicy z Niemiec i Maroka, którzy przyjechali do Poznania w ramach wymiany międzynarodowej. Projekt nosi nazwę " (Prze)żyć bez granic- Poznań - PL DE MAR", a w jego realizację zaangażowało się Gimnazjum nr 43 im. PTPN w Poznaniu. Wymiana młodzieży polsko-niemiecko-marokańskiej jest pierwszą tego typu inicjatywą zorganizowaną w Wielkopolsce przez Polską Akademię Rozwoju. Z młodymi radnymi oraz gośćmi z Maroka spotkał się obecny na sesji przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Jagoda Haloszka

© Wydawnictwo Miejskie Posnania