grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pamięć historyczna

Miejsca przypominające o naszej historii wymagają stałej opieki

W Wydziale Kultury sprawami pamięci historycznej zajmuje się Rafał Ratajczak. Na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki zrelacjonował swoje dotychczasowe działania i opowiedział o najbliższych zamierzeniach.

Ważnym zadaniem jest aktualizacja spisu i oznakowanie grobów Powstańców Wielkopolskich oraz umieszczanie informacji w internetowej wyszukiwarce grobów na poznańskich cmentarzach. W latach 2008-2015 oznakowano 1143 groby. Stworzono Kolumbarium na Cmentarzu Junikowo, na które przeniesiono szczątki powstańców z grobów zaniedbanych, zniszczonych lub od lat nieopłacanych.

W ubiegłym roku odnowiono też Pomnik Armii Poznań, odtworzono napisy, zrobiono izolację stropu i naprawiono uszkodzone płyty granitowe. Konserwacji poddano też pomnika przy ul. Kochanowskiego poległych w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Rafał Ratajczak mówił też o projekcie lapidarium oraz tablic informacyjnych i znaków graficznych opisujących miejsca martyrologii w Poznaniu i okolicy (Fort VII. Dom Żołnierza, areszt przy ul. Młyńskiej, Jezioro Rusałka, Żabikowo). W tej sprawie prowadzona jest Współpraca z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim, Instytutem Pamięci Narodowej, Starostwem Powiatowym, Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie.

Do funkcjonującej już internetowej wyszukiwarki grobów ma zostać dołączona zakładka - informacja o grobach osób poległych w czasie walk Poznańskiego Czerwca 1956 r. Inny pomysł to zamieszczenie na stronie internetowej Miasta uaktualnionego spisu pomników, tablic pamiątkowych i rzeźb.

(mat)