Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Przejazd kolejowy na ul. Opolskiej

Czy na ulicy Opolskiej powinno powstać przejście podziemne lub naziemne przez tory kolejowe? A może wystarczy decyzja PKP, aby ludzi nie czekali zbyt długo przed zamkniętymi szlabanami?

Przejazd kolejowy na ul. Opolskiej, fot. J. Sulanowski
Przejazd kolejowy na ul. Opolskiej, fot. J. Sulanowski

Radni Jan Sulanowski i Adam Pawlik zbierają podpisy pod petycją za utworzeniem nadziemnego lub podziemnego przejścia dla pieszych przez tory w ciągu ul. Opolskiej. Zwracają uwagę, że na tej linii występuje duży ruch pociągów, rogatki często są zamykane, a piesi jak i kierowcy długo oczekują na ich otwarcie. W pobliżu znajdują się pętle autobusowa i tramwajowa. Natężenie ruchu kolejowego prawdopodobnie zwiększy się, zdaniem radnych, po uruchomieniu w czerwcu Kolei Metropolitarnej. Według Sulanowskiego i Pawlika problem może rozwiązać przejście (nadziemne lub podziemne). Petycja została skierowana do PKP PLK i do Miasta Poznania. Podpisy zbierane są do 31 maja w następujących punktach: Zespół Szkół Mechanicznych im. KEN, ul. Świerkowa 8; Restauracja Soprano, ul. Opolska 16; Studio SunLight, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 307a. W pierwszych dniach akcji udało się zebrać 360 podpisów.

Ponad rok temu interpelację w sprawie przejazdu kolejowego przez ul. Opolską złożył radny Tomasz Wierzbicki. Zwracał uwagę, że rogatki powinny być zamknięte na czas od 120 s przed nadjechaniem czoła pociągu do czasu zjechania pociągu z przejazdu. Radny w wyniku obserwacji ocenił, że czasy te są niezachowane i znacznie wydłużone. Na ul. Opolskiej przejazd jest zamykany na kilka minut przed przejazdem pociągu. Radny również zwracał uwagę, że jest to miejsce o dużym natężeniu ruchu pojazdów i pieszych. Proponował, aby Miasto Poznań wystąpiło do PKP PLK o skrócenie czasu zamykania przejazdów kolejowych. - Niestety, odpowiedź jaką wtedy przedstawiła spółka państwowa była negatywna - mówi Tomasz Wierzbicki i sugeruje, aby radni PiS przekonali władze państwowej spółki do zmiany tego stanowiska.

oprac. mat.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania