Biuletyn Miejski

Aktualności

Rodziny z Mariupola mają wsparcie

Radni z Komisji Rodziny interesują się sytuacją rodzin polskiego pochodzenia z Ukrainy, które w ubiegłym roku zostały przyjęte i objęte opieką Miasta Poznania. Na pytania odpowiadał zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Fot. Mateusz Malinowski
Fot. Mateusz Malinowski

Mariupol do miasto na wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim objęte działaniami wojennymi. W ubiegłym roku Poznań postanowił przyjąć dziesięć mieszkających tam rodzin polskiego pochodzenia. Z programu skorzystało ostatecznie osiem rodzin. Miasto zaoferowało szerokie wsparcie polegające na znalezieniu mieszkania i jego wyposażenia, pomoc w załatwieniu spraw w urzędach, w szkole, w ośrodkach opieki zdrowotnej, zdobyciu pracy. Pomoc od początku miała na celu umożliwienie tym osobom zaaklimatyzowanie się w Poznaniu. Rodziny radziły sobie w różnych sposób, miały różne sytuacje i doświadczenia życiowe, ostatecznie w mieście pozostało siedem, jedna wróciła na Ukrainę. Jedna z rodzin nie ma jeszcze uregulowanej sytuacji mieszkaniowej, ale jak zapewnia wiceprezydent Jędrzej Solarski nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie, umowy najmu mieszkania, których terminy kończą się zostaną przedłużone. Przewodniczący Komisji Marek Sternalski zasugerował, aby Miasto wyznaczyło jedną osobę, która będzie zajmowała się tylko sprawami tych rodzin, utrzymywała z nimi kontakt i monitorowała ich proces aklimatyzacji w Poznaniu.

mat. 

Zobacz także:
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.