Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Różnorodność projektów na 100-lecie

Im bliżej 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego i odzyskania Niepodległości, tym bardziej konkretne są pomysły uczczenia jubileuszu. Radni z Komisji Kultury Nauki zapoznali się z ofertami Urzędu Wojewódzkiego, organizacji pozarządowych oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości - samorządowej instytucji kultury Miasta Poznania.

Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki
Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki

O planach przygotowywanych przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki mówił rzecznik wojewody Tomasz Stube. Najbliższe wydarzenie odbędzie się już 2 maja i zapowiada się bardzo widowiskowo. Impreza 100 kabrioletów na 100-lecie przyciągnie z pewnością nie tylko fanów motoryzacji. Kabriolety będzie można oglądać na parkingu przed Urzędem Wojewódzkim (od strony ul. Kościuszki). W drugiej części roku będą oczywiście wydarzenia i uroczystości związane z 11 listopada, wystawy, promocja gry komputerowej poświęconej powstaniu, konkursy dla szkół, działania także wśród samorządów z innych miast i miejscowości Wielkopolski. Przed Urzędem na skwerze od strony al. Niepodległości stanąć ma obelisk powstańczy. Organizatorami są WUW i Cabrio Poland.

Wyniki konkursu dotacyjnego dla organizacji pozarządowych na projekty związane z powstaniem wielkopolskim i niepodległością, przedstawiła dyrektor Wydziału Kultury Justyna Makowska. Z przykładowych propozycji, które otrzymały dofinansowanie to m.in.: Wielki Paderewski - koncerty multimedialne i kameralne (Fundacja Fabryka Sztuki), Koncert Poznańskiej Piętnastki (Stowarzyszenie Jazz Poznań), warsztaty filmowe jednego ujęcia (Fundacja Mastershor), "Zryw" - spektakl teatralny (Stowarzyszenie Usta-Usta), "Kobieta Niepodległa. 100 lat praw kobiet" (Fundacja Spotkania i Tworzenia), 100 lat wolności - konkurs na plakat (Art. Foundation).

W działaniach rocznicowych wiodącą miejską instytują kultury jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Przygotowywane wydarzenia omówiła rzecznik muzeum Anna Sochacka. Przed Odwachem, 3 maja śpiewane będą pieśni patriotyczne i odbędzie się honorowa odprawa warty. W połowie maja otwarta zostanie wystawa "Suwalszczyzna - pejzaż i pamięć" podejmująca nieznany wątek udziału wojsk wielkopolskich na pograniczu polsko-litewskim. W mniejszych ośrodkach Wielkopolski, Kujaw i Ziemi Lubuskiej odbywać się będzie mobilna wystawa o planszowa o powstaniu wielkopolskim. Ważnym projektem będzie instalacja "Wielkopolanie ku Niepodległej - w stulecie zwycięskiego Powstania", przy której współpracuje 19 instytucji. Instalacja zostanie otwarta 29 listopada w Poznaniu, 27 grudnia w Warszawie, a potem w dziewięciu muzeach historycznych w kraju.

Mateusz Malinowski

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018

Zobacz także: