Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Rusza sezon na miejskich kąpieliskach

Od piątku 15 czerwca można korzystać z pięciu kąpielisk miejskich. Krzyżowniki, Kaskada, Malta, Rusałka i Strzeszynek są już gotowe na sezon kąpielowy 2018

Kąpielisko Strzeszynek (jezioro Strzeszyńskie), fot. POSiR
Kąpielisko Strzeszynek (jezioro Strzeszyńskie), fot. POSiR

Kąpieliska będą funkcjonowały do 31 sierpnia. W tym okresie, w godz. 10-18 będą strzeżone jednocześnie przez dwóch ratowników, wyposażonych m.in. w: łodzie, koła ratunkowe i sprzęt medyczny. Korzystanie z kąpielisk poza wyznaczonymi godzinami jest możliwe, ale odbywa się na własną odpowiedzialność.

Każdorazowo przed sezonem badania wody pod kątem bezpieczeństwa osób kąpiących się wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wszystkie poznańskie kąpieliska w ocenie Sanepidu mają wodę przydatną do kąpieli. W trakcie sezonu co kilka tygodni wodę badać będzie również organizator kąpielisk, czyli Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Wypoczywający nad wodą zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących na kąpieliskach regulaminów. Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 7 bez opieki. Na terenie kąpielisk spożywanie alkoholu i grillowanie jest zabronione, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych.

Wypoczywający nad jeziorami mogą korzystać nie tylko z kąpieli wodnej i słonecznej, ale również z infrastruktury rekreacyjnej. Do dyspozycji mieszkańców są między innymi wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe, place zabaw i siłownie zewnętrzne.

Kąpielisko Strzeszynek (jezioro Strzeszyńskie). W tym roku kąpielisko zostało poszerzone i użytkownicy mają do dyspozycji linię brzegową o długości 60 m oraz plażę trawiasto-piaszczystą. W pobliżu znajduje się galeria sztuki, odbywają się koncerty, w tym trwający w lipcu i sierpniu cykl #NaFalach. Na terenie ośrodka wypoczynkowego funkcjonuje całoroczna restauracja i obiekt noclegowy. Do dyspozycji wypoczywających są także boiska do siatkówki, siatkówki plażowej, koszykówki oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W ramach projektu "Plażojada" teren kąpieliska wzbogacił się  o nowy plac zabaw, pomost oraz zmodernizowane molo.

Kąpielisko Krzyżowniki (jezioro Kierskie). Linia brzegowa o długości 40 m i plaża trawiasto-piaszczystą. Dzięki "Plażojadzie" teren zyskał nowy pomost, nabrzeże oraz plac zabaw i tor do street workoutu. Przy kąpielisku będzie stał food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Kąpielisko Kaskada (jezioro Kierskie). Od tego sezonu jest to "pełnoprawne" kąpielisko o linii brzegowej 50 m. W pobliżu kąpieliska znajduje się restauracja oraz sezonowe punkty gastronomiczne. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Kąpielisko Rusałka (jezioro Rusałka). Linia brzegowa o długości prawie 100 m i plaża trawiasto-piaszczystą. Do dyspozycji odwiedzających są pomost-molo, siłownia zewnętrzna, plac zabaw, boiska do siatkówki plażowej, boisko do gry w boccia, stacja naprawy rowerów, ziemny tor rowerowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wypoczywający mogą korzystać z kilku punktów gastronomicznych, w tym z położonego tuż przy plaży baru.

Kąpielisko Malta (jezioro Maltańskie). Linia brzegowa o długości 100 metrów i plaża trawiasto-piaszczysta. Przy kąpielisku można skorzystać ze strefy do street workoutu i boiska do sportów plażowych - beach soccera i siatkówki plażowej. W pobliżu kąpieliska funkcjonuje kilka punktów gastronomicznych, nieopodal znajduje się także plac zabaw.

oprac. red.