grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Strażnicy zabytków

Radni z Komisji Kultury i Nauki bardzo często goszczą na swoich posiedzeniach przedstawicieli Biura Konserwatora Zabytków przy okazji opiniowania projektów uchwał. Tym razem poświęcili uwagę całościowej działalności Biura.

Szamarzewskiego 20-22 / Wawrzyniaka 26 (facebook.com/renowacjewpoznaniu - grafika artykułu
Szamarzewskiego 20-22 / Wawrzyniaka 26 (facebook.com/renowacjewpoznaniu

- Zależy mi na tym, aby pokazać państwu radnym, że Biuro Konserwatora Zabytków to nie tylko rozdzielanie grantów na remonty - mówił zastępca Prezydenta Mariusz Wiśniewski, któremu ta jednostka podlega. Dodał, że działania Biura wpisują się również procesy rewitalizacyjne.

Jedną z pierwszych decyzji Wiśniewskiego po objęciu funkcji wiceprezydenta było reaktywowanie Biura Konserwatora Zabytków na prawach osobnego wydziału. Wcześniej zostało ono połączone z Wydziałem Kultury przez poprzedniego wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego.

- Dobrze, że mamy Biuro, bo Komisja przeciwna była jego włączeniu do Wydziału Kultury - podkreślił przewodniczący Komisji Antoni Szczuciński.

Szerzej o działalności Biura mówiła jego szefowa Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków. Zasoby BKZ to prawie 3 tys. kart ewidencyjnych zabytków architektury i budownictwa (w tym także tych, których już nie ma); prawie 10 tys. kart ewidencyjnych zabytków ruchomych (wyposażenie kościołów i innych obiektów zabytkowych); ponad 9 tys. tomów dokumentacji konserwatorskiej, około 30 tys. fotografii. W 2015 r. wydano prawie 1500 decyzji administracyjnych, w tym m.in.: pozwolenia na prace konserwatorskie, na prowadzeniem badań archeologicznych. Biuro nadzoruje też remonty zabytkowych obiektów szkolnych i instytucji kultury. We współpracy z Radą Osiedla Winiary odnawiane są zabytkowe kapliczki bamberskie. Warto podkreślić, że budżet Biura wzrósł trzykrotnie w ostatnich dwóch latach.

Renowacje zabytków pod nadzorem BKZ były doceniane w kraju. Kamienica przy ul. Zwierzynieckiej 20 otrzymała wyróżnienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie "Zabytek zadbany". Z kolei zespół pokoszarowy przy ul. Grunwaldzkiej zdobył nagrody Stowarzyszenia Architektów RP.

Plany Biura na najbliższe lata to m.in.: rewitalizacja Łazienek Miejskich; remont płyty Starego Rynku; rewaloryzacja pl. Kolegiackiego; modernizacja Rynku Łazarskiego; budowa kładki Berdychowskiej; rewaloryzacja zespołu Gazowni; projekt "Wartostrada"; konserwacja reliktów Kaponiery Kolejowej.

O tym, że widoczne efekty działania Biura doceniane są przez pasjonatów potwierdza na przykład działająca na Facebooku profil "Renowacje w Poznaniu". Jest to całkowicie prywatna inicjatywa osoby, która interesuje się tą tematyką i zamieszcza zdjęcia odnowionych kamienic.

Mateusz Malinowski

Zobacz także: