Biuletyn Miejski

Aktualności

Tam gdzie się zaczęło

Czy za kilka lat między Arkadią a Okrąglakiem znajdować się będzie budynek Muzeum Powstania Wielkopolskiego? Taka jest wstępna rekomendacja, choć to jeszcze nie ostateczna decyzja o lokalizacji.

Powstanie Wielkopolskie na pocztówkach Leona Paruzińskiego - Szturm na Prezydium Policji - śmierć Franciszka Ratajczaka 27 grudnia 1918 r.
Powstanie Wielkopolskie na pocztówkach Leona Paruzińskiego - Szturm na Prezydium Policji - śmierć Franciszka Ratajczaka 27 grudnia 1918 r.

Informację przedstawił radnym z Komisji Kultury i Nauki dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Rozważane są też inne lokalizacje: Cytadela, Stara Gazownia, rejon Wzgórza św. Wojciecha. Zdaniem dyrektora Łęckiego ostateczna decyzja o miejscu dla muzeum powinna zapaść w lipcu lub sierpniu.

Radni podeszli do propozycji raczej sceptycznie. Radna Joanna Frankiewicz apelowała, aby obiekt zbudować na Cytadeli, bo daje to szansę na większy rozmach inwestycji. Podobnego zdania była radna Katarzyna Kretkowska choć z innych powodów. - W rekomendowanym miejscu jest przestrzeń, są drzewa, tego brakuje w centrum, nie zabudowujmy tego - apelowała. Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz mówił, że miejsce jest ciekawe i jednocześnie trudne do realizacji, ale przede wszystkim należy przemyśleć formułę muzeum i ekspozycji, i od tego zależeć powinna lokalizacja.

Do rekomendacji przychylał się radny Przemysław Alexandrowicz wskazując, że jest to serce Powstania Wielkopolskiego, miejsce symboliczne, gdzie powstanie zaczęło się. - Jeżeli w tym miejscu miałby powstać plac miejski z zielenią, to jestem za, ale jeśli miejsce miałoby zostać zabudowane, to wolę muzeum niż funkcje biznesowe - argumentował Alexandrowicz.

- Lokalizacja w tym miejscu ma zarówno walor historyczny jak i logistyczny - przekonywał zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski. - W pobliżu znajduje się parking podziemny pod placem Wolności, a miejsca parkingowe mogłyby powstać także w podziemiach nowego budynku muzeum. 

Dyrektor Tomasz Łęcki podkreślał, że jeśli decyzja o lokalizacji nie zapadnie w ciągu najbliższych tygodni perspektywa zbudowania muzeum znacznie oddali się w czasie. 

Mateusz Malinowski 

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2016/678 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w plikach cookies.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.