grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Trener osiedlowy na stałe w budżecie?

Radni rozpoczynają dyskusje o projekcie budżetu na przyszły rok. Lidia Dudziak zaapelowała do władz miasta, by projekt Trener Osiedlowy wszedł na stałe jako zadanie do budżetu miasta, by nie musiał co roku ubiegać się o poparcie w budżecie obywatelskim.

fot. poznan.pl - grafika artykułu
fot. poznan.pl

Projekt budżetu na 2018 jest już gotowy, więc rozpoczyna się dyskusja na jego temat. Na ostatnim posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki radnym przedstawiono plany odnośnie pieniędzy dla sportu. I tak na działania bieżące, a więc głównie dla Wydziału Sportu i na dotację dla POSiR zabezpieczono łącznie 39 mln zł. Natomiast na sportowe inwestycje ma pójść ponad 54 mln zł.

Dyskusję wzbudziła jednak kwestia programu "Trener Osiedlowy". - Te program jest już od kilku lat, co roku w budżecie obywatelskim i co roku zdobywa z niego pieniądze - mówiła radna Lida Dudziak. - To już powinno być zadanie budżetowe - apelowała. - Przez to blokowane są inne projekty, które mogły  by być finansowane z budżetu obywatelskiego - dodał radny Mateusz Rozmiarek.

Obecny na komisji Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta wyjaśnił, że zastanawiano się nad tym, na razie jednak nie podjęto takiej decyzji. Wiceprezydent pozostawił tę kwestię do rozstrzygnięcia radnym, by być może zmienili zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Chodzi o to, by przyjąć jakąś regulację, co robić kiedy projekt pojawia się po raz kolejny w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Program "Trener Osiedlowy", realizowany jest od 2009 roku przez Fundację na rzecz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Ideą przedsięwzięcia jest organizacja bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych, animacji czasu wolnego, dla młodzieży szkolnej, które odbywają się w czasie wolnym od nauki, w oparciu o miejską bazę sportowo rekreacyjną.

Oprócz tego radni zaopiniowali pozytywnie dwa programy: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o zapobieganiu alkoholizmowi. Pozytywną ocenę uzyskał także roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi. W przypadku tego programu komisja przyjęła jednak poprawkę wyłączającą z dokumentu projekty planowane przez Biuro Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Pieniądze z tych projektów miały by zasilić programy Wydziału Oświaty. Poprawka jest tożsama z tą przyjęta przez Komisję Oświaty i Wychowania w ubiegłym tygodniu.

(jg)