grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Zbudują dom dla autystów

Radni zgadzają się na pomoc w budowie Domu Autysty na tyłach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Tylewicza przy ul. Szamarzewskiego. Będzie to instytucja z dzienną pomocą, ale także mieszkaniami treningowymi dla osób z autyzmem. Inwestycję tę chce zrealizować Fundacja Dom Autysty.

fot. Fundacja Dom Autysty, www.domautysty.org.pl - grafika artykułu
fot. Fundacja Dom Autysty, www.domautysty.org.pl

Fundacja Dom Autysty chce wybudować budynek, w którym będą prowadzone specjalistyczne warsztaty dla osób z autyzmem, ale także mieszkania treningowe przysposabiające do samodzielnego dorosłego życia.

Inwestycja ma zostać zlokalizowana na tyłach Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza przy ul. Szamarzewskiego. Taka lokalizacja jest idealna, bo funkcjonujący tam ośrodek już zajmuje się pomocą osobom z autyzmem, to głównie z tego ośrodka rekrutowali by się przyszli pensjonariusze Domu Autysty. Dodatkowo blisko jest też wydziały UAM i UM, kształcące studentów na specjalistycznych kierunkach, którzy będą mogli odbywać staże w Domu Autysty. Blisko jest również Szpital Kliniczny przy ul. Przybyszewskiego.

Jednak, aby inwestycja mogła ruszyć wydzielona już działka, która należy do miasta musi zostać przekazana w użytkowanie wieczyste do Fundacji Dom Autysty. Radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej zaopiniowali pozytywnie taką możliwość oraz bonifikatę od opłat za użytkowanie wieczyste, tej jednorazowej jak i tej  opłaty płaconej co roku. Dzięki temu fundacja będzie miała więcej środków na zrealizowanie inwestycji, a później na funkcjonowanie domu.

Według planów fundacji dom będzie składał się z części zajęć dziennych i części mieszkalnej. W tej pierwszej  będą mogły odbywać się warsztaty specjalistyczne dla około 20 osób. W części mieszkalnej będzie natomiast 11 mieszkań treningowych do nauki dorosłego życia.

Fundacja Dom Autysty chce sfinansować przedsięwzięcie głównie ze środków unijnych oraz wkładu własnego. Wniosek o unijną dopłatę jest już przygotowywany.

- Bardzo się cieszę, że wspieramy tę inicjatywę, to zadanie własne gminy, a fundacja nas wyręcza, dlatego należy im się to wsparcie - powiedział radna Lidia Dudziak.

Oprócz tej sprawy radni zaopiniowali pozytywnie projekt regulaminu dla cmentarzy komunalnych. Od lipca miasto przejmuje od spółdzielni Universum zarządzanie cmentarzami na Junikowie i Miłostowie stąd konieczność przyjęcia różnych koniecznych aktów prawnych. Regulamin ma ustalać przepisy porządkowe dla wszystkich użytkowników nekropoli. Przepisy szczegółowe np. w sprawach ekshumacji czy pracy firm kamieniarski określi rozporządzenie prezydenta.

Jan Gładysiak/biuletyn.poznan.pl

Zobacz także: