grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kontynuacja i zmiany

Komisja Kultury i Nauki dokończyła przegląd przyszłorocznych budżetów miejskich instytucji kultury i wydała opinię w sprawie projektu budżetu miasta na 2020 rok.

Fot. Galeria Miejska "Arsenał" - grafika artykułu
Fot. Galeria Miejska "Arsenał"

Biblioteka Raczyńskich realizować będzie akcje promujące czytelnictwo, festiwal Frazy, programy "książka dla seniora" i "książka bez barier", udział w Narodowym Czytaniu, konkurs o nagrodę im. Łukaszewicza, czy konkurs im. Arkadego Fiedlera.

Muzeum Archeologiczne organizuje projekty edukacyjne, zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji, ponadto swoje podstawowe zadania związane z gromadzeniem, konserwacją i udostępnianiem zbiorów. Radny Przemysław Polcyn zapytał dyrektor Biblioteki czy zamykane będą filie. Anna Gruszecka odpowiedziała, że są propozycje zamknięcia trzech filii: dwóch znajdujących się w szkołach (na os. Czecha i na Plewiskach) oraz jednej, już zawieszonej na os. Jagiellońskim.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości prowadzi we wszystkich swoich oddziałach wystawy stałe i działania edukacyjne, przed Odwachem honorową odprawę warty, zajmuje się oznakowaniem grobów powstańców wielkopolskich. Muzeum będzie też miało nowego dyrektora po tym jak obecny został dyrektorem poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego. Tomasz Łęcki wycofał się z konkursu, a miasto wobec braku rozstrzygnięcia (komisja konkursowa nie zarekomendowała nikogo z pozostałych kandydatów) ogłosi kolejny konkurs.

W Galerii Miejskiej "Arsenał" zajdzie ważna zmiana jeśli chodzi sytuację pracowników Pawilonu na Chwaliszewie. Do tej pory zatrudnieni byli na umowę zlecenie, teraz będzie to umowa o pracę. Ponadto "Arsenał" realizować będzie wystawy indywidualne i zbiorowe, zajęcia podczas ferii i wakacji, działalność wydawniczą. Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura interesował się sytuacją Galerii na czas remontu płyty Starego Rynku i modernizacji samego "Arsenału". Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury, wyjaśniła że na ten czas Galeria przeniesie się na ul. Szyperską.

Spośród wielu projektów Estrady Poznańskiej wymienić można m.in.: Kulturalny Stary Rynek, Lato z Estradą, festiwal Animator, prowadzenie Kina Muza, Sceny na Piętrze. Domu Tramwajarza, zarządzanie płyta Starego Rynku i placu Wolności.

Poznański Chór Chłopięcy w przyszłym roku weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Chłopięcych i Męskich w Kanadzie. Chór nie zapomina oczywiście o mieszkańcach Poznania, dla których zaplanowano cykl koncertów, Poznańskie Kolędowanie oraz koncert z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II.

Dla Centrum Turystyki Kulturowe TRAKT ważnym zadaniem będą działania promujące Centrum Szyfrów Enigma i prace nad wystawą główną. Poza tym kontynuowane będą wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne, programy dla rodzin i seniorów, a także wydarzenia z okazji szóstych urodzin Bramy Poznania.

Oprócz miejskich instytucji kultury, radni zapoznali się także z budżetami placówek podległych Wydziałowi Oświaty, ale prowadzącymi działalność kulturalną lub artystyczną - szkołami artystycznymi i młodzieżowymi domami kultury. Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura zapowiedział, że chce zorganizować wspólne posiedzenie z Komisją Oświaty i Wychowania, aby zapoznać się z działalnością szkół artystycznych i profilem absolwentów.

Projekt budżetu na rok 2020 oraz wieloletniej prognozy finansowej Komisja zaopiniowała pozytywnie.

mat.