grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Łąki edukacyjne

W weekend pogoda podobno ma się poprawić. Można wykorzystać tę okazję i udać się na spacer w pobliże łąk w centrum miasta, przy których Zarząd Dróg Miejskich ustawił tablice informujące, jakie rośliny można tam spotkać.

Fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Fot. Mateusz Malinowski

Jak wygląda mniszek lekarski, cykoria podróżnik czy wyka ptasia dowiedzą się przechodnie ze specjalnych tablic informacyjnych montowanych przy miejskich łąkach.

Wspomniane oraz inne rośliny można zobaczyć w rzeczywistości. I to niemal w centrum Poznania. Oprócz nazw i zdjęć są także informacje, jakie praktyczne zastosowanie mają całe lub części roślin. Wprowadzanie łąk miejskich ma również charakter edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

Przy dwóch łąkach miejskich Zarząd Dróg Miejskich zamontował specjalne tablice. Znajdują się na Wartostradzie (przy moście Rocha od strony budynków Politechniki Poznańskiej) oraz u zbiegu ulic Pułaskiego i Przepadek. Tereny te zostały wyłączone z systematycznego koszenia. Kolejne tablice informacyjne zostaną ustawione w rejonie ulic Górna Wilda i Dolna Wilda, gdzie również od kilku lat teren zieleni utrzymywany jest w formie łąki miejskiej.

Tereny o charakterze łąk miejskich są bardzo cenne w przestrzeni miejskiej nie tylko ze względu na kwitnienie. Roślinność, która występuje w ich obrębie, ma znacznie bardziej rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu jest odporniejsza na susze. Jednocześnie w okresie ulewnych deszczów roślinność łąkowa absorbuje dwa razy więcej wody niż tradycyjny trawnik.

Tego typu rozwiązania wspierają działania na rzecz poprawy środowiska miejskiego, przeciwdziałają dotkliwym i coraz bardziej odczuwalnym zmianom klimatu, zapobiegają tworzeniu się tzw. wysp ciepła, wzbogacają miejski ekosystem, będąc środowiskiem życia wielu organizmów (m.in. pszczół, motyli, trzmieli, ptaków i małych ssaków). Są znacznie rzadziej koszone niż trawniki. Na łące może spotkać nawet 60 gatunków roślin w zależności od miejsca i lokalnych warunków, podczas gdy na trawniku znajduje się ich znacznie mniej.

oprac. red.