Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Miasto szykuje się na elektryczne autobusy

Miasto aktualizuje Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Miasta Poznania na lata 2014-2025 i wprowadza do niego autobusy elektryczne.  Choć na razie standardy wprowadzone przez ustawę o elektromobilności nie obligują Poznania do wymiany autobusów spalinowych na elektryki, to miasto już zaczyna je wprowadzać, żeby za kilka lat nie musiało robić wielkiej wymiany taboru.

fot. Poznan.pl
fot. Poznan.pl

Zmiany w przepisach prawa powodują konieczność zmian w Planie Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Miasta Poznania na lata 2014-2025. Tą kwestią zajmowali się radni z Komisji Transportu i Gospodarki Komunalnej na ostatnim posiedzeniu.  Podstawową zmianą w przepisach jest ustawa o wspieraniu elektromobilności,  która w przypadku samorządów dotyczy głównie taboru autobusowego. Zdaniem ekspertów którzy przygotowali nowelizację dokumentu, z badań i analiz wynika, że na razie nie ma w Poznaniu konieczności wymiany taboru na elektryczny, bo póki co koszty takiego rozwiązania są nieadekwatne do zysków. Mimo to miasto kupuje takie pojazdy by za kilka lat być gotowym na wyższe standardy w tym zakresie i uniknąć wtedy wymiany dużej części taboru. To wiązało by się ze znacznymi wydatkami z budżetu.

- Autobusy elektryczne to wciąż nowość na rynku, koszty ich użytkowania zweryfikuje dopiero eksploatacja - tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.  Dlatego miasto kupuje elektryki by sprawdzić je w długotrwałej eksploatacji. Jeszcze w tym roku pojawią się w Poznaniu pierwsze z 21 zamówionych elektrycznych autobusów. Do ich obsługi pojawią się też stacje ładowania na pętlach na os. Sobieskiego, na pętli Garbary, oraz w zajezdni przy ul. Warszawskiej. W przyszłości ładowarki mają się pojawić także m.in. na nowej pętli przy ul. Falistej czy na Górczynie.

Radni zmiany w planie zaopiniowali pozytywnie, zgodzili się też na przekazanie 780 tys. zł zysku, który wypracował Zakład Robót Drogowych na inwestycje w sprzęt dla tej jednostki. Za te pieniądze ZRD chce kupić nowy ciągnik rolniczy, który będzie wykorzystywany głównie do transportu przyczep ze sprzętem drogowy, oraz ładowarkę kołową, która umożliwi nakładanie dużych ilości materiałów sypkich.

Jan Gładysiak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019