Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Młodzieżowe rady w Poznaniu

Młodzi ludzie z całej Polski przyjechali do Poznania na I Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad. Przez dwa dni będą debatować i rozmawiać na temat polityki młodzieżowej. W piątek spotkali się na warsztatach z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem miasta.

fot. Urząd Miasta Poznania
fot. Urząd Miasta Poznania

Kongres został zorganizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Poznania i Instytut Rozwoju Aktywności. Przyjechali na niego młodzi radni z niemal wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Pierwszy dzień spędzili w auli Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie wysłuchali wykładów o odzyskiwaniu przestrzeni publicznej, promowaniu młodzieżowych rad czy przyszłości młodych na rynku pracy.

Część licealistów wzięła też udział w warsztatach z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania. Młodzi ludzie chcieli wiedzieć, jak to jest być prezydentem dużego miasta.

- Czasami trzeba podejmować trudne decyzje, kierując się przede wszystkim dobrem mieszkańców - mówił Jacek Jaśkowiak. - Dobrze jest też myśleć w perspektywie długodystansowej: określić sobie konkretne cele i dążyć do ich realizacji, nawet jeśli na efekty dziś podejmowanych działań trzeba będzie poczekać kilka lat.

Po warsztatach młodzi radni zwiedzali Poznań. Na sobotę zaplanowano cykl dyskusji w Urzędzie Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim 17 - wstęp na debaty jest wolny.

- Liczymy na to, że nasze zdanie zostanie dostrzeżone przez  lokalnych decydentów - mówi Beata Szeszuła, radna Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. - Wierzymy, że zaczną nas traktować jako poważnego partnera do rozmowy. Mamy też nadzieję, ze dzięki wymianie doświadczeń i uczestnictwie w wykładach uda nam się poprawić działanie młodzieżowych rad, które przyjechały do Poznania na kongres.

UMP, (jg)