Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Mocny głos kobiet i siła muzyki świata

Ewa Łowżył - fotografka, animatorka, inicjatorka i solistka Chóru Czarownic oraz jubileuszowy festiwal Ethno Port zwycięzcami piątej edycji Plebiscytu Czytelników IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl!

Ewa Łowżył i Ethno Port zwycięzcami plebiscytu kulturapoznan.pl i miesięcznika IKS
Ewa Łowżył i Ethno Port zwycięzcami plebiscytu kulturapoznan.pl i miesięcznika IKS

Po raz kolejny poznańska publiczność wybierała "Wydarzenie kulturalne sezonu" i "Człowieka kultury". W ankietach internetowych i "analogowych" (dostępnych w CIM-ie oraz drukowanych we wrześniowym Afiszu) zarejestrowaliśmy w sumie ponad 2000 głosów! Jak ułożyło się tegoroczne podium?

W kategorii "Człowiek kultury" wygrywa Ewa Łowżył - pomysłodawczyni Chóru Czarownic, miejska aktywistka, feministka, fotografka, autorka scenografii i kostiumów teatralnych, współtwórczyni mobilnego centrum kultury Kontener Art nad Wartą. Nominowana była przede wszystkim za wyrazisty głos kobiet, czyli przesłanie, aktywność i efekty artystycznych działań współtworzonego przez nią Chóru Czarownic. Ale z całą pewnością nie wygrała tylko dzięki głosom kobiet. Prowadziła od samego początku i dobry wynik utrzymała do końca. Zdobyła w sumie 276 głosów, choć trzeba zaznaczyć, że głosy w tym roku rozłożyły się wyjątkowo równomiernie. Ostatecznie, zaraz za Ewą Łowżył, z niewielką różnicą punktów, uplasował się profesorPiotr Śliwiński - krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów, przewodniczący kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej (zdobył 254 głosy). Trzecie miejsce w tym roku należy do Ministrów kultury Festiwalu Malta, czyli wszystkich, którzy wsparli finansowo (i mentalnie) pozbawiony dotacji ministerialnej poznański festiwal (237 głosów).

W kategorii "Wydarzenie kulturalne sezonu" triumfuje Ethno Port! Jeden z najważniejszych festiwali z kręgu world music na świecie był nominowany w naszym Plebiscycie już kilkakrotnie. W ubiegłym roku także w kategorii... "Człowiek kultury", bo w gronie nominowanych pojawił się Andrzej Maszewski - szef i najlepszy ambasador festiwalu. Tegoroczna jubileuszowa (dziesiąta) edycja podniosła do potęgi "entej" wszystko to, za co publiczność uwielbia Ethno Port: wspólnotowy charakter festiwalu, otwartość i twórcze poszukiwania w obrębie różnych gatunków muzycznych, przekuwanie w konkretne działania idei "multikulti". Zwycięzca zdobył 291 głosów.

Drugie miejsce - z liczbą głosów 235 - zajął spektakl "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze Nowym - ogromna, teatralna "machina", która wciąga bez reszty, a trzecie (221 głosów) - 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - imponujące muzyczne przedsięwzięcie, które odbywa się w Poznaniu raptem raz na 5 lat.

W tym roku Plebiscyt IKS-a i Kulturypoznan.pl odbył się po raz piąty. 10 nominacji (5 osobowości poznańskiej kultury i 5 wydarzeń sezonu) wraz z uzasadnieniami, ogłosiliśmy w ostatnich dniach sierpnia. Wybraliśmy je redakcyjnie - spośród kilkuset wydarzeń, w których uczestniczyliśmy między wrześniem 2016 a sierpniem 2017.

Tegoroczni zwycięzcy dołączają do znamienitego grona: w pierwszej edycji Plebiscytu w 2013 r. triumfował spektakl "Piszczyk" Teatru Polskiego z Łukaszem Chrzuszczem w tytułowej roli. Rok później Czytelnicy wskazali pierwszy sezon Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka i Teatru Łejery. W 2015 r. bezkonkurencyjne okazały się "Prezydentki" Teatru Nowego w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego. Rok temu Czytelnicy postawili na dobre kino, czyli festiwal Nic Się Tu Nie Dzieje. A także - po raz pierwszy wybierali "Człowieka kultury". Tytuł i statuetkę w tej kategorii zdobyła młoda tancerka i choreografka Monika Błaszczak.

Sylwia Klimek