grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Modernizacje i budowa

Komisja Oświaty i Wychowania obradowała nad przyszłorocznym budżetem na wydatki związane z edukacją w Poznaniu.

III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzeleckiej, fot. PIM - grafika artykułu
III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzeleckiej, fot. PIM

Największym wydatkiem w budżecie miasta jest rokrocznie oświata - w przyszłym roku planuje się wydać na nią prawie 1,4 mld zł. Jest to około 7 proc. więcej względem wydatków w tym obszarze w 2018 roku. Najwięcej, bo aż 84 proc. tej kwoty pochłaniają wynagrodzenia dla pracowników. W planach są m.in. termomodernizacje budynków, modernizacja III Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 59, Zespołu Szkół Zawodowych nr 6, czy budowa szkoły na Strzeszynie. Ta ostatnia ma pochłonąć 31 mln zł.

Pomimo tak dużych kwot radni wciąż zgłaszali, że są szkoły, które potrzebują pieniędzy na modernizacje. Radna Lidia Dudziak postulowała o zorganizowanie komisji wyjazdowej do Szkoły Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia, a radna Dorota Bonk-Hammermeister zwróciła uwagę na stan zabytkowego budynku Zespołu Szkół nr 5 na Wildzie. Wydział Oświaty zapewniał, że zna te problemy, jednak na ten rok nie są już w stanie wygospodarować środków na przedstawione propozycje.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały ws. budżetu miasta na rok 2019 oraz ws. wieloletniej prognozy finansowej. Radni pochylili się także nad Miejskim Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Program jest przyjmowany przez Radę Miasta co roku, lecz tym razem zawiera nowe pozycje: standardy dotyczące działań profilaktycznych, funkcjonowania placówek wsparcia dziennego, czy inicjatyw zagospodarowujących czas wolny. W tym roku w ramach akcji "Poznań uzależniony od profilaktyki" wzięło udział 50 szkół i ponad 5 tysięcy uczniów. Projekt uchwały w tej sprawie również został pozytywnie zaopiniowany.

Beata Szeszuła

© Wydawnictwo Miejskie Posnania