grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Można przechodzić

To trochę jak zaginanie się czasu i przestrzeni, otwieranie punktu, który umożliwi skok w nadprzestrzeni, błyskawiczne dotarcie z jednego miejsca do drugiego bez pokonywania olbrzymich odległości. Ale w Poznaniu to wszystko dzieje się w realu. Właśnie otwarto wrota umożliwiające bezpośredni spacer między placem kolegiackim a parkiem Chopina przez dwa dziedzińce.

Symbolicznego otwarcia przejścia przez drugi dziedziniec dokonali prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Bartosz Guss, fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Symbolicznego otwarcia przejścia przez drugi dziedziniec dokonali prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Bartosz Guss, fot. Mateusz Malinowski

Drugie, mniejszy dziedziniec, schowany na tyłach budynku Urzędu Miasta, nie był do tej pory dostępny. Służył głównie jako parking. Działka należała do Kurii, ale dzięki porozumieniu zawartemu z miastem nastąpiła wymiana gruntów (Kuria otrzymała teren przy ul. Milczańskiej).

Teraz Miasto może rozpocząć planowanie zagospodarowania drugiego dziedzińca, wpisujące się w rewitalizację śródmieścia. Na razie nastąpiło symboliczne otwarcie bramy umożliwiającej przechodzenie z parku Chopina na dziedziniec i w drugą stronę. Przejście będzie dostępne w godzinach otwarcia parku, czyli od 7 do 22. Na małym dziedzińcu funkcje parkingowa i spacerowa zostały wyraźnie rozdzielone szpalerem roślin w donicach.

To jednak dopiero początek zmian. Planowane są badania archeologiczne, a później ogłoszenie konkursu na zagospodarowanie drugiego dziedzińca. Wytyczne konkursowe będą brały pod uwagę ustalenia zawarte w zwycięskim projekcie na modernizację pl. Kolegiackiego. Zasady konkursu będą również uwzględniać obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego. Definiuje on drugi dziedziniec jako plac miejski i daje możliwość jego zabudowy. Ewentualny budynek - liczący maksymalnie dwie naziemne kondygnacje - mógłby jednak stanąć wyłącznie w miejscu, w którym obecnie znajdują się garaże. Reszta terenu, czyli obecny parking, powinna być miejscem otwartym i dostępnym dla mieszkańców i turystów.

Porozumienie między Miastem a Kurią w sprawie drugiego dziedzińca to kolejna ze spraw, która została rozwiązana w poszanowaniu wzajemnych relacji i interesów. Do tej pory uregulowano już kwestie terenów tzw. traszek ratajskich, terenów nadmaltańskich i kolejki Maltanka. Dzięki osiągnięciu porozumienia w sprawie małego dziedzińca mieszkańcy zyskają nową przestrzeń, a strona kościelna teren z przeznaczeniem na cele sakralne przy ul. Milczańskiej.

mat.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019