grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Noc Naukowców powraca

Tradycyjnie w ostatni piątek września Poznań dołączy do 300 europejskich miast, w których rozpocznie się kolejna edycja Nocy Naukowców - masowej imprezy od 2005 roku w niezwykły sposób propagującej nauki ścisłe.

W szkole nie lubiłeś chemii i fizyki, a każda myśl o sprawdzianie z matmy kończyła się dla Ciebie skurczem żołądka? Nie jesteś wyjątkiem, ale nie oznacza to, że w dorosłym życiu nie docenisz tego, co dają nam wszystkie te przedmioty ścisłe. Gdyby każda z koszmarnych lekcji wyglądała tak jak wydarzenia prezentowane podczas poznańskiej Nocy Naukowców, być może byłbyś teraz astronomem albo inżynierem budującym mosty... kto wie. Jedno jest pewne - tej imprezy po prostu nie możesz przegapić. Zwłaszcza jeśli interesuje Cię otaczający świat i procesy, jakie nieustannie w nim zachodzą.

Zrób sobie robota
Sam Albert Einstein mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Podobnie jest z ciekawością. Co dzieje się z rzeczami zamrożonymi w 196 stopniach poniżej zera, jak zmierzyć swój krzyk i jak wyglądają nanoobiekty, czyli to, czego nie możesz zobaczyć gołym okiem? Jak się nagrywa obraz przestrzenny, jakie zjawiska zachodzą pod wysokim napięciem i co ciekawego można zrobić z ciekłym azotem? Tego wszystkiego dowiesz się już 26 września, podczas serii spotkań, eksperymentów, konkursów i wizyt w laboratoriach. Prócz tego będziesz miał m.in. możliwość skonstruowania ekologicznego robota i stworzenia własnego komiksu, a przyszli piłkarze - przetestowania siły swojego wykopu. Organizatorzy zapewniają, że bieżąca edycja będzie co najmniej tak samo ciekawa jak poprzednie, bo oprócz sprawdzonych w ubiegłych latach "hitów" pojawi się także wiele nowości. - Poznańskie uczelnie znów otworzą swoje mury dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tych, którzy na co dzień do nas nie zaglądają - zapowiada Ilona Długa z Politechniki Poznańskiej. - Tej nocy wszyscy interesująco spędzimy czas, a przede wszystkim przekonamy się, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - dodaje.

Pięciu gigantów nauki
Politechnika Poznańska już po raz ósmy zajmie się koordynacją wydarzeń ujętych w tegorocznym programie imprezy. Przy jego kreowaniu współpracowało ze sobą pięć największych ośrodków akademickich w mieście: Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Ekonomiczny oraz największy polski ośrodek badawczo-naukowy w dziedzinie informatyki - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Spotkania i pokazy odbywają się na terenie całego miasta, a na poszczególne uczelnie można dostać się specjalną linią autobusową, uruchomioną tylko z tej okazji. W ubiegłym roku na tę jedną noc w naukowców zamieniło się blisko 45 tys. osób. Samą Politechnikę odwiedziło ponad 30 tys. Być może w tym roku uda się poprawić ten rekord. Niestety, na tę chwilę nie przewidzi tego żadna dziedzina nauki.

Anna Solak

  • Noc Naukowców 2014
  • 26.09