Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Było ich trzech

Orszak Trzech Króli wyruszy w Poznaniu z pl. Wolności, 6 stycznia (niedziela) o godz. 12, udział bezpłatny.

Fot. Piotr Pasieczny, Fotobueno.pl
Fot. Piotr Pasieczny, Fotobueno.pl

"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy" (Mt 2,1).

Uroczystość Objawienia Pańskiego, przypadająca 6 stycznia, potocznie nazywana jest świętem Trzech Króli. Tradycją stało się już, że ulicami polskich miast przechodzi tego dnia kolorowy orszak. To widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujących pielgrzymowanie biblijnych trzech mędrców do betlejemskiego żłóbka. W jego trakcie aktorzy i uczniowie poznańskich szkół przedstawią sceny: walki dobra ze złem, wjazdu królów do Jerozolimy, wizyty królów w pałacu Heroda i - finałową - złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Sceny przeplatane są wspólnym śpiewem kolęd, w który włączą się wszyscy uczestnicy orszaku.

Poznański Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które wpisało się w kulturalny kalendarz naszego miasta. W przygotowanie widowiska angażują się poznańskie szkoły, muzycy, drużyny harcerskie, organizacje pozarządowe i firmy prywatne. Łącznie około 500 wolontariuszy. Co roku w wydarzeniu uczestniczy kilka tysięcy osób.

Organizatorzy: Cafe Misja Centrum Kultury Fara, Fundacja Więcej Poznania, Fara Poznańska. Patronat honorowy: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz. Wydarzenie dofinansowanie ze środków miasta Poznania.

oprac. mat.

Zobacz także: