Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

"Leżąca w słońcu" na placu Nowakowskiego

Pod koniec września zakończyła się rewitalizacja placu Kazimierza Nowakowskiego. Dzieci zyskały miejsce do zabaw, a starsi siłownię zewnętrzną. Zadbano też o estetykę. W centralnej części placu stanęła rzeźba "Leżąca w słońcu". We wtorek odbyło się jej oficjalne odsłonięcie.

"Leżąca w słońcu", rzeźba prof. Anny Rodzińskiej, fot. Urząd Miasta Poznania
"Leżąca w słońcu", rzeźba prof. Anny Rodzińskiej, fot. Urząd Miasta Poznania

Rzeźba powstała według projektu prof. Anny Rodzińskiej. Artystka nie wzięła z tego tytułu żadnego honorarium. Podarowała swoje dzieło miastu. Monument został wykonany z brązu, czym zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Anna Rodzińska urodziła się w 1933 r. w Wilnie. W 1951 r. została przyjęta do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, skąd przeniosła się do Pracowni rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Przez ponad 35 lat była pedagogiem na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (początkowo pełniła funkcję asystenta, później profesora w katedrze rzeźby). Kończąc pracę pedagogiczną nie przestała być aktywna twórczo. Na swoim koncie ma liczne wystawy. Jest też autorką wielu pomników i rzeźb plenerowych, m.in. Pomnika Armii Poznań czy rzeźb w parku Wilsona.

Na oficjalnej uroczystości odsłonięcia pomnika, oprócz jego autorki, obecni byli m.in. wiceprezydent Poznania Maciej Wudarski oraz reprezentujący Radę Osiedla Św. Łazarz - Filip Olszak (Przewodniczący Rady) i Maria Łazarz (Przewodnicząca Zarządu).

oprac. mat.