Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Lokomotywa w parku Rataje

Na teren parku Rataje został już przetransportowany parowóz oraz wagon restauracyjny. Niedługo dołączy do nich lokomotywa wąskotorowa. Zabytkowe eksponaty uatrakcyjnią skansen Średzkiej Kolei Powiatowej, który powstaje w budowanym parku.

fot. Poznan.pl
fot. Poznan.pl

Oba parowozy pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. Renowacja zabytkowych pojazdów odbywała się od stycznia tego roku w podpoznańskim Swarzędzu. Dzięki miłośnikom kolei udało się ustalić oryginalną kolorystykę maszyn, które zostały zabezpieczone przed korozją i rysunkami graffiti.  Natomiast wagon restauracyjny pochodzi z czasów współczesnych, wykorzystywany był do niedawna przez spółkę PKP Intercity.

Za około dwa tygodnie do skansenu dotrze również średzki parowóz lokomotywy wąskotorowej. Aby uniknąć dewastacji wnętrza pojazdów, ich drzwi zostaną zabezpieczone i zespawane. Przewidywany czas zakończenia prac to koniec sierpnia. Wówczas zwiedzający będą mogli korzystać z obiektu.

Dodatkowo na terenie skansenu zostanie odtworzony ślad torów kolejowych, upamiętniający ich dawny oryginalny przebieg. Znajdą się tam również szlabany kolejowe, zapory, znaki kolejowe oraz tablice z nazwami stacji. Na specjalnym placyku powstanie wiata przystankowa, ławeczki, tablice informacyjne, betonowe podesty na eksponaty oraz plac zabaw w kształcie kolejki z wagonami. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej przybliży historię kolejnictwa w stolicy Wielkopolski.

Park Rataje to największy tego typu obiekt w Polsce wybudowany po 1989 r. Na jego terenie znajdują się nie tylko nowe drzewa i krzewy, ścieżki piesze czy droga rowerowa, ale także zakątki ciszy - miejsca spokojnego wypoczynku, aleja Drzew Pamięci, plac z fontanną, ogród zmysłów oraz rekreacyjne placyki ze stolikami do szachów oraz gry w chińczyka. Miejsce jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  

AŁ, jg