grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Miód z miejskiej pasieki

Z miejskich uli stojących w Parku Cytadela pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej pozyskują miód. Pasieka pszczół to jeden ze sposobów zwiększania koniecznej obecności pszczół w mieście.

fot. ZZM - grafika artykułu
fot. ZZM

Barć Miejska ma nawiązywać do staropolskiego zawodu bartnika i hodowli pszczół  w wydrążonych barciach, które można było zauważyć na wschód od Łaby już od X wieku.

Prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej proekologicznego działania przywrócenia obecności owadów zapylających na terenie miasta skutkują m.in. wprowadzeniem na tereny zieleni Miasta Poznania pasieki pszczoły miodnej. Ule na Cytadeli zostały pomalowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 83 "Łejery" im. Emilii Waśniowskiej.

Prowadzenie prac pasiecznych przy rodzinach pszczelich daje efekt w postaci pozyskania miodu. Miód jest w pełni naturalny, w 100% wyprodukowany na terenie miasta Poznania, bez jakichkolwiek dodatków, pozyskany tradycyjnie, ręczną pracą służb ZZM. Słoiczki z miodem zostały też zaprezentowane na ostatniej sesji Rady Miasta Poznania.

- Pamiętajmy jednak, iż ten wyjątkowy efekt pracy pszczół jest tylko częścią korzyści istnienia rodzin pszczelich na terenie miasta - przypomina Zarząd Zieleni Miejskiej. - Mamy jednak pewność, że żyjąc w środowisku zmienionym przez człowieka, dajemy szansę lub wręcz gwarancję współistnienia ludzi, pszczół i wielu organizmów bez pestycydów, herbicydów i innych środków chemicznych zabójczych dla takiego wrażliwego bioindykatora jakim jest pszczoła - tłumaczy ZZM.

ZZM, jg