grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Poczuj świąteczną atmosferę

Już od 17 listopada na placu Wolności działać będzie bożonarodzeniowy jarmark, w grudniu Betlejem Poznańskie zagości na Starym Rynku. Atrakcji będzie moc, na placu wypijemy grzane wino i przejedziemy się wielkim młyńskim kołem. Na Starym Rynku od 1 grudnia pojawi się choinka, później festiwal rzeźby lodowej i światełko pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem.

fot. Poznan.pl - grafika artykułu
fot. Poznan.pl

Ubiegłoroczne Betlejem Poznańskie cieszyło się olbrzymią frekwencją, wszystko za sprawą większej ilości atrakcji i dwóch lokalizacji: na placu Wolności i na Starym Rynku. W tym roku jest podobnie, bożonarodzeniowa zabawa na placu Wolności rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 17 listopada. O godzinie 17 Betlejem Poznańskie otworzy oficjalnie prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wieczór uświetni pokaz artystyczno-pirotechniczny. Będzie też olbrzymie młyńskie koło o średnicy 33 metrów, z którego można spojrzeć na Poznań z góry, karuzela dla najmłodszych i liczne domki handlowe z przedświątecznymi specjałami. Atrakcje na placu Wolności czekają jednak nie tylko w rodzinne środy. Studenckie czwartki będą upływać pod znakiem imprez silent disco, a wtorki będą należeć do poznańskich organizacji pozarządowych.

Dużą atrakcją będzie Fire Show, które odbędzie się 30 listopada na placu Wolności. Spore emocje czekają poznaniaków także 19 grudnia - tego dnia zawita tam świąteczna ciężarówka Coca-Coli. Tradycyjnie pomóc będzie można podopiecznym Fundacji Bread of Life (7 grudnia) oraz Hospicjum Palium (14 grudnia). W sobotę 15 grudnia z placu Wolności wyruszy Świąteczna Parada, która przejdzie ul. Paderewskiego na Stary Rynek (na ulicy łączącej te dwa centralne punkty miasta również pojawią się w tym roku świąteczne stragany).

Na Starym Rynku Betlejem Poznańskie rozpocznie się 1 grudnia, o godz. 17 odbędzie się rozświetlenie miejskiej choinki. Na głównym miejskim rynku przed ratuszem stanie szopka betlejemska, skrzynka na listy do Gwiazdora oraz świąteczny domek, a wzdłuż pierzei kamienic stragany z świątecznym asortymentem. Obie lokalizacje połączy Świąteczna Aleja, w którą zamieni się ul. Paderewskiego, u jej wlotu na Stary Rynek czekać będzie Dzwonek Życzeń.

Betlejem Poznańskie w obu lokalizacjach potrwa do 21 grudnia, podczas jego trwania przewidziany jest codziennie program artystyczny: występy wokalne, atrakcje dla najmłodszych czy warsztaty ozdób świątecznych i rękodzieła. Szczególnymi wydarzeniami będzie Festiwal Rzeźby Lodowej w dniach 8-9 grudnia, w których rywalizować będą drużyny m.in. z Polski, Włoch, Litwy czy USA.  Warto będzie wybrać się na wspólne śpiewanie kolęd w różnych językach świata, które zaplanowane jest na 13 grudnia. Natomiast Betlejemskie Światełko Pokoju wiezione przez harcerzy z Groty Narodzenia w Betlejem dotrze do Poznania 16 grudnia i o g. 17 zostanie przekazane mieszkańcom.  Wielką atrakcją w minionym roku była też znana z reklam świąteczna ciężarówka Coca-Coli, która w tym roku przyjedzie na jarmark  19 grudnia. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej www.betlejempoznanskie.pl, atrakcje mają być czynne od g. 11 do 19.

- Mam nadzieję, że poznaniacy i goście będą korzystać nie tylko z oferty handlowej, ale wszystkich atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. - W każdy piątek, sobotę i niedzielę, od rana do późnego wieczora, będzie można rodzinnie i przyjemnie spędzić czas. Jest się czym pochwalić - dodaje.

By poczuć atmosferę świąt warto też odwiedzić Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych. - Co roku przyciąga on tysiące ludzi, którzy lubią obcować ze sztuką, chcą skorzystać z bogatej listy warsztatów artystycznych oraz zakupić unikatowe prezenty świąteczne! - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator wydarzenia. W dniach trwania festiwalu od 30 listopada do 2 grudnia odbędzie się też wspólne lepienie wielkiego łańcucha, który ozdobi tereny targowe. Organizatorzy liczą, że będzie on miał długość nawet trzech kilometrów.

Jan Gładysiak, AJ

© Wydawnictwo Miejskie Posnania