Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Podążajcie za światłem

Nowy neon zabłysnął w czwartek wieczorem na Świętym Marcinie, zwiastując w ten sposób powrót Kina Muza na "stare śmieci" po generalnym remoncie.

Fot. Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto
Fot. Tomasz Dworek, Rada Osiedla Stare Miasto

Nowy neon nawiązuje do tego, który wisiał w tym miejscu dawniej. Oryginał został zaprojektowany przez Ryszarda Kulma i pojawił się na ul. Św. Marcin w latach 60. XX wieku. Jego projekt został wykonany na zamówienie Ośrodka Usług Filmowych i Reklamy Kinowej w Poznaniu.

Neon zniknął w latach 90. Co ciekawe, oryginał został wykonany przez studio neonistyczne Piotra Heinze, które również teraz realizowało jego odtworzenie. Za stworzenie nowego - wiernie nawiązującego do oryginału - projektu, odpowiada neostudio.

Rozświetlony napis "KINO MUZA" będzie teraz co wieczór wskazywał drogę do przebudowanego kina, jednego z najstarszych w Poznaniu, które po ponad ośmiu miesiącach generalnego remontu zyskuje zupełnie nową jakość.

O tym, co oferuje stara/nowa MUZA przeczytacie w rozmowie z kierowniczką kina Joanną Piotrowiak, na portalu kulturapoznan.pl.

oprac. red.

  • Kino Muza otwarto w 1908 roku pod nazwą Theater Apollo. W 1910 roku przybrało nazwę Colosseum, w 1934 - Europa, w 1935 - Świt, w 1940 - Zentral Lichtspiele, w 1945 - Wolność. Obecna nazwa została nadana w latach 50. XX wieku. Budynek się zmieniał, ale adres Muzy - ul. Święty Marcin 30 - jest ten sam od 111 lat.