grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

To były niezwykłe kulturalne wakacje

11 weekendów, 70 wydarzeń i blisko dziesięć tysięcy osób. Tak wygląda czwartego sezonu Kulturalnego Starego Rynku, który okazał się wielkim sukcesem.

Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Szeroka oferta projektu spowodowała, że jego odbiorcami były wszystkie grupy wiekowe. Zaprezentowano cały przekrój kulturalnych rozrywek: począwszy od bajek i warsztatów przeznaczonych dla najmłodszych, poprzez liczne koncerty, spotkaniach z animatorami kultury, na tematycznych spacerach z przewodnikiem skończywszy.

Wielką popularnością cieszyły się także Fotospacery Staromiejskie przygotowane przez Fotspot. Jednym z najciekawszych wydarzeń, które bez wątpienia zrobiło ogromne wrażenie na poznaniakach i turystach było nocne przedstawienie Teatru Fuzja. Spektakl na płycie Starego Rynku zgromadził tłumy widzów. Począwszy od najmłodszych fanów - wszak grano spektakl Alicja na podstawie "Alicji z krainy czarów" - poprzez bawiącą się na rynku młodzież, a skończywszy na seniorach. Tłumy dzieci i rodziców zgromadził także piknik czytelniczy zorganizowany wraz z wydawnictwem Zakamarki.

Nowością w ofercie tegorocznego Kulturalnego Starego Rynku były Salony Sąsiedzkie - spotkania z poczęstunkiem, które odbywały się na ulicy Zamkowej. Gromadziły one turystów, ale i samych poznaniaków, którzy w przyjaznej atmosferze dzielili się swoimi opowieściami o stolicy Wielkopolski. Opowiadania były spisywane, a ich efektem ma być spektakl teatralny.

Sercem projektu tradycyjnie była Scena na Quadro, na której odbywały się koncerty i przedstawienia dla dzieci. Wielbicieli zyskały także niedzielne koncerty pod Odwachem w ramach Swingującej Starówki (m. in. Dixie Company, Happy Jazz Quartet, Patrycjusz Gruszecki) oraz wydarzenia na Dziedzińcu Szkoły Baletowej (koncerty, pokazy taneczne, kabarety). Tych, którzy chcieli odkrywać nieznane miejsca na Starym Mieście zabierał na tematyczne przechadzki Dominik Ohde (m.in. śladem poznańskich kryminałów, sygnalistów czy neonów). Swoich fanów miał także cykl koncertów - Kameralny Stary Rynek.

Producentem całego projektu jest Estrada Poznańska, mecenat nad nim sprawuje Miasto Poznań.

oprac. red.