Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

OSP Głuszyna ma nową remizę

Duża profesjonalna strażnica OSP zastąpiła mały obiekt stojący w tym samym miejscu przez lata. Ochotnicza Straż Pożarna na Głuszynie po dwóch latach budowy dorobiła się nowego obiektu, który od kilku dni jest już oficjalnie oddany do użytku. W Poznaniu prowadzone są także inne inwestycje z myślą o straży pożarnej.

fot. Urząd Miasta Poznania
fot. Urząd Miasta Poznania

Nowy budynek powstał w miejscu starej, wyburzonej już remizy i stoi na Głuszynie w sąsiedztwie parafialnego kościoła. Jest dwukondygnacyjny: na parterze mieści się garaż na samochody ratowniczo-gaśnicze, szatnie, biuro i pomieszczenia gospodarcze. Pierwsze piętro przeznaczono na pomieszczenia biurowe - znajduje się tam m.in. sala konferencyjno-szkoleniowa, kuchnia i pokój do wypoczynku.

W ubiegłą sobotę uroczystego otwarcia dokonał prezydent Jacek Jaśkowiak. Prezydent przeciął uroczyście wstęgę wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Wiśniewskim oraz innymi reprezentantami władz m.in przewodniczącą Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radną Lidią Dudziak oraz druhem Ryszardem Kamińskim, wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego OSP w Poznaniu

- Dziękuję strażakom za codzienną pracę, za kilkaset interwencji rocznie - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Nie przez przypadek ten zawód cieszy się największym zaufaniem społecznym, to dzięki strażakom mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpiecznie. Chciałbym podziękować druhom za inspirację i wsparcie przy realizacji tej inwestycji, tak ważnej w obecnych czasach - powiedział prezydent Poznania.

Pomysł budowy narodził się już w roku 2012, ee wrześniu 2016 oddano plac pod budowę, a w lutym 2017 wisiała już wiecha, trwały prace wykończeniowe i układanie instalacji.Koszt inwestycji w Głuszynie wynosi około 2 milionów złotych, pieniądze pochodzą z budżetu Poznania.

Ten obiekt na Głuszynie był bardzo potrzebny, bo OSP Głuszyna w 2015 została włączona do Krajowego Systemy Ratowniczo-Gaśniczego. To oznacza, że strażacy-ochotnicy gaszą pożary nie tylko na Głuszynie, ale i w całej południowej części Poznania.

To nie ostatnia inwestycja miasta, która ma pomóc strażakom. W zachodniej części Poznania na Woli przy ul. 5 stycznia trwają prace przygotowawczo-wyburzeniowe pod budowę siedzib dla OSP Ratownictwo wodne i OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego. W kolejnych latach planowana jest też budowa nowej remizy dla OSP na Osiedlu Kwiatowym. Jej ukończenie ma zoptymalizować sieć jednostek ochrony przeciwpożarowej - co przekłada się na to, że wzywający strażaków poznaniacy będą mogli uzyskać potrzebną pomoc w czasie do 5-8 minut.

UMP, (jg)