Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Parking czy park?

Tak zwany Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Posnania powoli nabiera realnych kształtów. Prace nad nim zbliżają się do ostatniego etapu. Pod koniec września projekt został udostępniony do społecznych konsultacji, które potrwają do 15 października.

.
Zabytkowa kostka na Starym Rynku, fot. Poznań Film Commission

Chodzi o projekt rewitalizacji zaniedbanych dzielnic, m.in. Jeżyc, Wildy, Łazarza i Starego Miasta, łącznie około 10% powierzchni całego miasta, nad którym prace trwają już od lutego/marca tego roku. Na liście planowanych działań znalazły się na przykład konserwacja zabytków, modernizacja układu komunikacyjnego razem z udogodnieniami dla pieszych i rowerzystów czy remont już istniejących obiektów sportowych. Realizacja? 2018 rok.

- Chcielibyśmy skierować go do Rady Miasta w listopadzie - zapowiada wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. - Narzuciliśmy sobie ostre tempo, bo przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów zgodnie ze sztuką w rok wcale nie jest takie proste.

Dwie perspektywy czasowe

Kolejnym bieżącym tematem dla radnych okazał się być tymczasowy parking na Chwaliszewie, mający być rekompensatą za znikające miejsca postojowe w centrum likwidowane przy okazji tworzenia Strefy Tempo 30, obejmującą np. ulicę Szewską. Nowe miejsca parkingowe na terenach nadwarciańskich są o tyle problematyczne, że w przyszłości miałby tam powstać park.

- Jedno nie wyklucza drugiego - uważa radny Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej. - Parking  w tym miejscu może funkcjonować tak długo, jak tylko się da, czyli nawet kilkanaście lat, dopóki nie powstanie tu zieleń urządzona. Całe nieporozumienie wynika po prostu z niezrozumienia, że mówimy tutaj o dwóch różnych perspektywach czasowych - argumentował.

Przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto uważają inaczej: - Największym problemem mieszkańców jest to, że projekty przedstawiane przez ZDM czy Miasto rozmijają się później z ich realizacją w rzeczywistości. Podczas konsultacji społecznych i wyłożeń projektu mówi się co innego, a potem robi co innego. Jako mieszkańcy czujemy się z tym niekomfortowo - podkreślali.

W tej chwili parking w starym korycie Warty przewiduje 25 miejsc dla mieszkańców Starego Miasta. Docelowo ma ich być 130 (dla mieszkańców posiadających kartę parkingową).

Prezydent Mariusz Wiśniewski: - Budowa parku razem z odtworzeniem starego koryta Warty to zadanie na lata. Przed nami wiele pracy do wykonania. Myślę, że mimo wszystko można połączyć te plany z funkcją parkingową w tym miejscu. Póki co zapotrzebowanie na miejsca postojowe jest ogromne, a my musimy je zaspokoić.

Na tym samym spotkaniu (Komisja Rewitalizacji) poznańscy radni na chwilę wrócili również do tematu wymiany nawierzchni na Starym Rynku. Miejski Konserwator Zabytków, Joanna Pałczyńska-Bielawska: - Z mojego punktu widzenia, Stary Rynek to najważniejsza przestrzeń historyczna w mieście. Zawsze stałam na stanowisku, że trzeba chronić oryginalną nawierzchnię, jedynie z ułożeniem jej na nowo, tak żeby miała większe walory użytkowe.

To, jak dokładnie ma wyglądać renowacja zabytkowego bruku urzędnicy zaprezentują na kolejnych komisjach. (as)