Biuletyn Miejski

Biuletyn Miejski

Plan dla terenów po dawnych fabrykach na Jeżycach

Miejska Pracownia Urbanistyczna zaprasza na dyskusję publiczną dotyczącą projektu planu miejscowego dla części Jeżyc gdzie mieściła się m.in. fabryka Wiepofamy i Goplany. Spotkanie planowane jest na 8 marca w Urzędzie Miasta.

rys. Miejska Pracownia Urbanistyczna
rys. Miejska Pracownia Urbanistyczna

Wieś Jeżyce od połowy XIX wieku ulegała silnej industrializacji. W latach 60. powstała tam pierwsza duża inwestycja - fabryka nawozów Milcha (funkcjonująca do dziś w Luboniu). Do obsługi zakładów zbudowano na nasypie bocznicę kolejową, a w 1897 roku do skrzyżowania Polnej i Dąbrowskiego doprowadzono linię tramwajową. Po I wojnie światowej swoje hale produkcyjne postawiła nowa fabryka obrabiarek - Wiepofama, a także Poznańska Fabryka Czekolady "Goplana". Spółka zakupiła trzy parcele przy ul. Św. Wawrzyńca, przekształciła istniejące zabudowania na potrzeby fabryki i przeniosła maszyny produkcyjne z dotychczasowej siedziby przy ul. Warszawskiej.

Produkcji czekolady w poznańskich zakładach zaprzestano już kilka lat temu, również pozostałe duże zakłady opuszczają przemysłowe zabudowania przy ul. Dąbrowskiego. Naturalny proces deindustrializacji centrum Poznania wypiera przemysł pozostawiając przestrzeń nowym celom. Jakie zatem nowe funkcje będzie pełnił poprzemysłowy kwartał Jeżyc?

Odpowiedź na to pytanie ma dać projekt planu który opracowuje Miejska Pracownia Urbanistyczna. Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Jeżyce - Północ" w Poznaniu zakłada przekształcenie poprzemysłowego obszaru w kierunku śródmiejskiej zabudowy mieszkaniowo-usługowej Nowych Jeżyc. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z projektem planu dla części C już w najbliższy czwartek 8 marca o g. 17.00 podczas dyskusji publicznej w Urzędzie Miasta przy pl. Kolegiackim w sali sesyjnej nr 3.

MPU, oprac. jg